Ana içeriğe atla

Iraklı siyasetçi Alusi Avatoday için: Halkın Ruhani ve rejimine güveni kalmadı 

Iraklı siyasetçi Alusi Avatoday için: Halkın Ruhani ve rejimine güveni kalmadı 
posted onMarch 13, 2019
noyorum

 

Irak eski Parlamenteri Misal El Alusi, İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani'nin Irak ziyaretini Avatoday'a konuştu.  
Ruhani'nin Irak ziyaretinin bir kaç amacı olduğunu belirten Alusi en önemlisinin İran'ın bölgedeki gücünün gösterilmek istendiğini söyledi. 

Alusi şunları söyledi:
"Ziyaretin ikinci amacı ABD ambargolarının etkisinin kırılmasıdır. Ki o ambargolarla birlikte İran'ın Irak'ı kendi bölgesi olarak kullanmasının önüne geçmek için Uluslararası toplumun baskıları da söz konusudur. 

 

ئالووسى ١

 

 Üçüncüsü yeni ilişkiler başlattığına dair ABD'ye mesaj verme çabasıdır.   İran rejimi ve adamaları şunu diyorlar "Biz 4 önemli Arap ülkesinin başkentini elimizde tutuyoruz" Bu aynı zamanda ABD'ye verilen bir mesajdır. Yani ABD ile dört Arap ülkesi üzeri ilişkilenmek istiyorlar. İran'ın tehlikelerini ortaya çıkarttığı için Başkan Trump ve ABD kongresine teşekkür ederim" dedi.

Ruhani'nin hükümet içi yaşanan karmaşadan umutlu olmadığını belirten Alusi, ekonomik ve diplomatik kriz yaşayan İran rejimine halkın güvenin kalmadığını söyledi. 

Alusi, konuşmasını şöyle sürdürdü:

ئالووسى ٢

 

"'Ruhani yenilen insanların üstünü çizer. Tekrarlıyorum. Şu bir savaş durumundayız. Umarım İran ile Irak arasında bir barış anlaşması olur.  Irak hükümetinin Ruhani'yi bir komşu ülkedeki arkadaş gibi karşılamamalı. Öne süreceği şartlardan birinin İran ordu gücünün Irak'tan çekilmesi olmalıdır. Böylede Haşdi Şabi ve yasadışına çıkanlar engellenerek bazı yolsuzlukların önü alınır. 

Basra'da bakanlardan üst düzey yetkililerine kadar kimin ismi yolsuzluğa karışırsa direk yüzünü İran'a çeviriyor. Irak Cumhurbaşkanı Berhem Salih, Irak Başbakanı Adil Abdulmehdi ve parlamento başkanı Ruhani'den uyuşturucu üretiminin önüne geçmesi ve Irak petrolünü çalmayı durdurmalarını istemeliler"