Ana içeriğe atla

"Montro bildirisi"ne imza atan 10 amiral gözaltına alındı

"Montro bildirisi"ne imza atan 10 amiral gözaltına alındı
posted onApril 7, 2021
noyorum

"Montro bildirisi"ne imza atan 104 emekli amiralden 14’ü hakkında, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından gözaltı kararı verildi.

Amirallerden 10’u gözaltına alındı. Geri kalan 4 amirale ise 3 gün içerisinde Ankara İl Emniyet Müdürlüğü’ne müracaat etmeleri için tebligat yapıldı.

Gözaltına alınan 10 amiral:

Ergun Mengi, Atilla Kezek, Alaettin Sevim, Ramazan Cem Gürdeniz, Nadir Hakan Eraydın, Bülent Olcay, Kadir Sağdıç, Türker Ertürk, Turgay Erdağ ve Ali Sadi Ünsal

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yapılan açıklamada, “Ankara İl Emniyet Müdürlüğüne yazılan talimata istinaden, bildiriyi hazırlayan ve yayımlanma sürecinde aktif olarak faaliyet göstererek imza listesinde yer alan diğer kişiler tarafından imzalanmasını sağlayan kişilerin açık kimlik ve adres bilgilerinin tespit edilerek bildirilmesi üzerine 10 şüphelinin, üzerilerine atılı suçun niteliği ile delillerin yok edilmesinin önüne geçmek ve varsa başka şüphelilerin de ivedilikle tespit edilmesini sağlamak amacıyla gecikmesinde sakınca bulunması nedeniyle, 05.04.2021 tarihinde eş zamanlı olarak gözaltına alınmalarına / gözaltına alınmalarına yönelik talimat yazılmasına, arama / el koyma işlemi yapılmasına, 4 şüphelinin ise belirlenen adreslerindeki arama / el koyma işlemlerinin icrasından sonra yaş durumları göz önüne alınarak gözaltına alınmaksızın 3 gün içerisinde Ankara İl Emniyet Müdürlüğüne müracaat etmelerinin kendilerine tebliğine karar verilmiştir. Gözaltına alınmasına karar verilen şüphelilerin tamamı yakalanarak gözaltına alınmış, tüm şüphelilere ilişkin arama ve el koyma işlemleri usulünce icra edilmiştir. Soruşturmaya, elde edilen deliller ışığında çok yönlü olarak devam edilmektedir" denildi.