Ana içeriğe atla

ABD’den Hizbullah’ın para kasası 3 yöneticisinin başına 10 milyon dolar para ödülü

ABD’den Hizbullah’ın para kasası 3 yöneticisinin başına 10 milyon dolar para ödülü
ABD, ‘Adalet için ödül’ programı kapsamında, Hizbullah’ın finansal ağlarının çökertilmesine yönelik, bu ağları işleten 3 Hizbullah komutanı Muhammed Qayser, Muhammed Qasm Albezal ile Hizbullah’ın para kasası olarak bilinen Ali Alqasirin hakkında bilgi sağlayanlara 10 milyon dolara varan para ödülü vereceğini açıkladı.
posted onOctober 24, 2020
noyorum

İran İslam Cumhuriyeti’ne yönelik sert yaptırım politikasını sürdüren ABD, İran rejimi güdümündeki Lübnan Hizbullah’ına yönelik bir adım geldi.

ABD, Dışişleri Bakanlığı tarafından uygulanan ‘Adalet için ödül’ programı kapsamında, Hizbullah’ın finansal ağlarının çökertilmesine yönelik, bu ağları işleten 3 Hizbullah komutanı Muhammed Qayser, Muhammed Qasm Albezal ile Hizbullah’ın para kasası olarak bilinen Ali Alqasirin hakkında bilgi sağlayanlara 10 milyon dolara varan para ödülü vereceğini açıkladı.

Arabia.net’in geçtiği haberde 3 Hizbullah yetkilisinin örgütün tüm mali kaynaklarının tedarikçiliği görevini yürüttükleri ve Hizbullah’a her yıl milyonlarca dolar para temin ettikleri belirtildi.

Haberde, 3 Hizbullah yetkilisinin İran rejimi Devrim Muhafızları’nın (Pasdaran) yasadışı yollarla petrol satışlarını yürüttükleri ve elde ettikleri finansı Hizbullah’a aktardıkları kaydedildi.

ABD Hazine Bakanlığı, ismi geçen Hizbullah yöneticilerini terör listesine dahil etmiş ve bu kişilere karşı yaptırım uygulanacağını açıklamıştı.

ABD yönetimi, daha önce Dışişleri Bakanlığı’nın “Adalet İçin Ödül” programı kapsamında Hizbullah’ın finans kaynaklarının çökertilmesine yönelik bilgi sağlayan kişi ya da kurumlara 10 milyon dolara varan para ödülü verileceğini duyurmuştu.

ABD, Hizbullah terör örgütüyle ilgili gelir kaynağı ya da mekanizmanın, örgüte bağışta bulunanların, örgütün mali işlemlerini kolaylaştıran mali kurumların, örgüt tarafından kontrol edilen şirket ya da yatırımların, örgüt adına faaliyet gösteren paravan şirketlerin tespit edilmesi konusunda bilgi sağlayanlar para ödülü kapsamında değerlendirileceğini açıklamıştı.

ABD, 1997 yılında yabancı terör örgütleri listesine aldığı Lübnan Hizbullahı’nın, İran rejiminden silah, eğitim ve maddi destek aldığını, Hizbullah’ın mali kaynaklarıyla bağlantılı olduğu belirtilen diğer 3 yöneticisini öne çıkarmıştı.

Sözü edilen bu kişilerin üst düzey Hizbullah unsurlarıyla doğrudan ilişkisi olduğu belirtilen Adham Tabaja, Avrupa, Orta Doğu ve Afrika’daki faaliyetlerinden örgüte gelir sağladığı belirtilen Muhammed İbrahim Bazzi ve merkezi Lübnan’da bulunan telekomünikasyon şirketi Spectrum Investment Group Holding’in genel müdürü Ali Yusuf Charara olduğu belirtilmişti.

محەمەد قاسم

ئەبزال

عەلى