Ana içeriğe atla

ABD, DAİŞ'in Türkiye ve Suriye'deki finansörlerini terör listesine aldı

ABD, DAİŞ'in Türkiye ve Suriye'deki finansörlerini terör listesine aldı
ABD Maliye Bakanlığı, DAİŞ’e finans desteği verdikleri gerekçesiyle Türk devleti vatandaşı Adnan Muhammed Emin ve Suriye vatandaşı Faruk Hamud’u terör finansörleri listesine aldı.
posted onJuly 29, 2020
noyorum

ABD Maliye Bakanlığı’na bağlı Yabancı Varlıkların Kontrolu Ofisi (OFAC), terör örgütü DAİŞ’e finans desteği sağladıkları gerekçesiyle Türk devleti ve Suriye vatandaşı iki kişiyi terör finansörleri listesine aldı.

OFAC’tan yapılan yazılı açıklamada, söz konusu kararın, 60’tan fazla ülke ve uluslararası kurumu kapsayan DAİŞ’in Finansmanıyla Mücadele Grubu’nun (CIFG) 13. toplantısına rastladığı belirtildi.

OFAC açıklamasında, “Trump yönetimi, DAİŞ’in finansal faaliyetlerinin ve şebekesinin çökertilmesi konusunda kararlı olmayı sürdürmektedir. CFIG ortaklarımızla birlikte, bu terör örgütünün küresel kalıntılarının yeniden güç kazanmamasını sağlamak için teyakkuzda olmaya devam etmeliyiz” ifadeleri kullanıldı.

Amerika’nın Sesi’nin (VOA) konuyla ilgili geçtiği haberine göre terör finansörleri listesine alınan kişiler Türk devleti vatandaşı Adnan Muhammed Emin ve Suriye vatandaşı Faruk Hamud.

OFAC’tan yapılan açıklamaya göre, terörün finansmanı listesine alınan ve Türkiye’de bulunan Adnan Muhammed Emin El Ravi, DAİŞ’e finans ya da teknolojik destek verdiği veya örgüte destek amaçlı mal ya da hizmet sağladığı belirtildi. Bu kişinin DAİŞ’in Türkiye’deki “mali kolaylaştırıcısı” olduğu kaydedildi.

Diğer isim de DAİŞ’e finans ya da teknolojik destek sağladığı belirtilen Suriye’de bulunan Faruk Hamud. OFAC’tan yapılan açıklamada, bu kişinin Batı Kürdistan’da (Rojava) DAİŞ üyelerinin ailelerinin de yaşadığı El Hol kampında, DAİŞ üyelerine hizmet veren ve terör örgütüne Suriye dışından havalelerin yapıldığı bir şirket şubesini yönettiği kaydedildi.

Açıklamada, 70 binden fazla mülteciye ev sahipliği yapan El Hol kampında uluslararası alandaki DAİŞ destekçilerinden bağış almaya devam eden DAİŞ üyelerinin bulunduğuna dikkat çekildi.

Terör örgütü DAİŞ üyelerinin bu bağışları kamptaki havale sistemi üzerinden yapılan ödemeler aracılığıyla aldıkları belirtildi.

ABD Maliye Bakanlığı’na bağlı OFAC’ın bu kararı uyarınca, Türkiye’deki Muhammed Amin El Ravi ve Suriye’deki Faruk Hamud’un ABD’deki malvarlıklarının dondurulduğu, ABD vatandaşlarının da bu kişilerle iş yapmalarının yasaklandığı kaydedildi.

Açıklamada bu kişilerle işlem gerçekleştirenlerin yaptırımlara maruz kalabilecekleri uyarısı da yapıldı.