Ana içeriğe atla

ABD Temsilciler Meclisi Türk devletine karşı CAATSA yaptırımlarını onayladı

ABD Temsilciler Meclisi Türk devletine karşı CAATSA yaptırımlarını onayladı
Uzun bir sessizliğin ardından ABD Temsilciler Meclisi, ABD’nin tüm karşı çıkmalarına karşın Rusya'dan S-400 hava savunma sistemlerini satın almasından dolayı Türk devletine yaptırım uygulanmasını öngören yasa tasarısını onaylandı.
posted onJuly 22, 2020
noyorum

ABD'de Temsilciler Meclisi, Rusya'dan S-400 hava savunma sistemlerini satın almasından dolayı Türk devletine yaptırım uygulanmasını öngören ve Temsilciler Meclisi’nin Cumhuriyetçi üyesi Adam Kinzinger ile Demokrat Üyesi Abigail Spanberger tarafından hazırlanan yasa tasarısını kabul etti.

Tasarıda, Türk devletinin Rusya ile yaptığı S-400 anlaşmasının, ABD Kongresi'nin Ağustos 2017'de çıkardığı ABD'nin Hasımlarıyla Yaptırımlar Yoluyla Karşı Koyma Yasası (CAATSA) kapsamına girdiği belirtildi. Tasarı, yürürlüğe girmesi için Senato’ya sunulacak. Senato’nun da onaylaması durumunda yasa tasarısı, imzalanması için ABD Başkanı Donald Trump’a sunulacak

Yasa tasarısının Temsilciler Meclisi’nde onaylanması, S-400 alımı nedeniyle Türk devletine yaptırım uygulanması için Başkan Donald Trump üzerinde baskı oluşturuyor.

Adam Kinzinger geçen hafta tasarıyı sunarken yaptığı açıklamada, şu ifadeleri kullanmıştı;

“Türkiye, Rusya ile yaptığı silah anlaşması nedeniyle NATO üyeleri tarafından yapılan uyarıları görmezden geldi ve S-400 sistemlerinin kurulmasını kabul etti. Eylemlerinin hoş görülmeyeceğini ve ciddi sonuçlarla karşılanacağını çok açık bir şekilde belirtmeliyiz. Mevzuatımız bunu yapıyor ve Türkiye'nin eylemlerini açıkça yaptırım gerektiren bir suç haline getiriyor.”