Skip to main content

Erdoğan, Trump ile görüştü: Libya’ya asker göndermeye başlıyoruz

Erdoğan, Trump ile görüştü: Libya’ya asker göndermeye başlıyoruz
Türk Cumhurbaşkanı Erdoğan, ABD başkanı  Donald Trump ile telefonda görüştükten sonra Libya'ya asker göndermeye başlayacaklarını duyurdu.
posted onJanuary 16, 2020
nocomment

Türk Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Libya'ya asker göndermeye başlayacaklarını duyurdu. Erdoğan’ın ABD Başkanı Donald Trump ile gerçekleştirdiği telefon görüşmesi ardından bu açıklamayı yapması dikkat çekti.

Libya'daki gelişmelere ilgili değerlendirmelerde bulunan Erdoğan, “meşru” olduğunu iddia ettiği Libya Ulusal Mutabakat Hükümeti’nin ayakta kalması ve istikrarı sağlamak için bu ülkeye Türk askerini göndereceklerini belirtti. Türk devletinin güvenliğinin sınırlarının dışında başladığı düşüncesiyle tüm imkanlarını seferber etmeyi sürdüreceklerini ifade eden Erdoğan, Akdeniz'de yaşanan gelişmeleri Türk devletini kendi sahillerine hapsetmeye yönelik senaryo olduğunu savundu. Erdoğan, önce Türk devleti işgalindeki Kıbrıs Cumhuriyeti’nin kuzeyindeki meşru olmayan hükümet, ardından da Libya ile yaptıkları anlaşmalarla bu oyunu da bozduklarını tezini ileri sürdü.

Türk devletinin Libya’nın dar bir alanını kontrol eden Libya Ulusal Mutabakat Hükümeti isimli oluşum ile imzaladığı ve Avrupa ülkelerinin çoğu ile Mısır, İsrail, Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) ve diğer bazı Arap ülkelerinin gayri meşru saydıkları anlaşma ile Türk devleti ile Libya sahilleri arasında kalan bölgede her Ankara ve Ulusal Mutabakat Hükümeti’nin onayı olmadan petrol veya gaz arama-sondaj çalışmalarının yapılmasının hukuken artık mümkün olmadığını da iddia eden Erdoğan, 2020'de bu alanları ruhsatlandırıp bu alanlarda arama ve sondaj faaliyetlerine başlayacaklarını ifade etti.

Erdoğan, Libya Ulusal Mutabakat Hükümetinin ayakta kalması ve istikrarı sağlamak için bu ülkeye Türk askerini göndermeye başlayacaklarını söyledi.

Trump ile telefon görüşmesi

Türk Cumhurbaşkanlığı, Erdoğan ile ABD Başkanı Donald Trump’ın dün Libya’daki son durum ve bölgesel gelişmelerle ilgili bir telefon görüşmesi gerçekleştirdiklerini açıkladı.

Bu açıklamanın ardından Beyaz Saray'dan da benzer bir açıklama geldi. Beyaz Saray açıklamasında Trump ve Erdoğan’ın Suriye ve Libya'daki güvenlik durumu, İran'daki protestolar ve İran rejiminin Ukrayna Havayolları’na ait yolcu uçağını düşürmesini konuştuğu belirtildi.

Libya’daki son durum

Libya’da ülke topraklarının büyük bir bölümünü elinde bulunduran General Halife Hafter liderliğindeki Libya Ulusal Ordusu ile Türk devletinin desteklediği ve ülke topraklarının küçük bir bölümünü elinde bulunduran Libya Ulusal Mutabakat Hükümeti arasında yaşanan çatışmaların önlenmesi ve bir ateşkes anlaşması imzalanması amacıyla önceki gün Moskova’da gerçekleşen görüşmelerden sonra dün ateşkes anlaşması hayata geçirilememişti.

Rusya’nın ev sahipliğindeki müzakerelerde Libya Ulusal Mutabakat Hükümeti Başkanı Fayez El Sarrac’ın imza attığı ateşkes anlaşmasına, General Halife Hafter imza atmadan Moskova’dan ayrılmıştı.

Türk devletinin Libya çıkarları tehlikede

General Hafter’in liderlik ettiği Libya Ulusal Ordusu, Mutabakat hükümeti elinde kalan diğer toprakları ele geçirmek için ilerleyişini sürdürüyor. Ateşkes olmaması durumunda Hafter güçlerinin yakın bir zamanda Libya’nın tüm topraklarını ele geçirmesi bekleniyor. Türk devletinin Libya’ya asker gönderme telaşı da büyük ekonomik anlaşmalar imzaladığı mutabakat hükümetini ayakta tutma telaşı, zira Hafter güçlerinin ülkenin tüm topraklarını ele geçirmesi durumunda Türk devleti büyük bir ekonomik kayıp yaşayacak.