Skip to main content

Hizbullah’ın ilk sekreterinden Hamaney’e: Bizi öldüren senin silahlı adamlarındı

Hizbullah’ın ilk sekreterinden Hamaney’e: Bizi öldüren senin silahlı adamlarındı
Lübnanlı Şii din adamı ve Hizbullah’ın ilk genel sekreteri Şeyh Subhi Tufeyli, İran rejimi dini lideri Ali Hamaney'e sert tepki göstererek, "Lübnan'da bizleri öldüren senin silahlı adamlarındı" dedi.
posted onNovember 10, 2019
nocomment

Lübnanlı Şii din adamı ve Hizbullah’ın ilk genel sekreteri Şeyh Subhi Tufeyli, Irak ve Lübnan’daki gösterilerde meydana gelen ölümlerle ilgili İran İslam Cumhuriyeti dini lideri Ali Hamaney'e sert tepki göstererek, "Lübnan'da bizleri öldüren senin silahlı adamlarındı" dedi.

Şeyh Subhi Tufeyli, sosyal medya ve Arap basınında yayımlanan bir video kaydında, haftalardır Irak ve Lübnan'da yaşanan toplumsal gösterilerle ilgili değerlendirmeler yaptı.

"Zulme maruz kaldıkları şikayetinde bulunan birinin, Amerikan veya başka bir ülkenin ajanı olarak suçlanmaması gerektiğini" belirten Tufeyli, "Sen (Hamaney) kendini, İranlıların değil tüm Müslümanların amiri olarak görüyorsun. Amir, aç insanları öldürüp yolsuzluğa bulaşanları ve suçluları korur mu?" diye sordu.

“Ey Seyyit, onları öldüren senin silahlı adamlarındır”

Tufeyli, Irak'ta resmi açıklamalara göre, son günlerde en az 250 kişinin öldürüldüğü ve 11 bin kişinin yaralandığına işaret ederek, "Ey Seyyit, onları öldürenler senin silahlı adamlarındır. Lübnan'da da aynı şekilde bizleri öldüren senin silahlı adamlarındı" dedi.

Şii Hizbullah örgütü ve Emel Hareketi destekçilerinin önceki hafta Beyrut'taki barışçıl göstericilere yönelik saldırılarını hatırlatan Tufeyli, "Senin grubun savunmasız masum göstericilere saldırdı ve çadırlarını yaktı. Bizler normalde Hazreti Hüseyin'in çadırı yakıldığı için ağlarız. Ancak görüyoruz ki Kerbela'daki sahneler farklı şekillerde tekrarlanıyor" açıklamasını yaptı.

Şeyh Subhi Tufeyli, Lübnan'da 1972 yılından bu yana yıkımın yanı sıra hırsızlık ve yağmalamanın yaşandığını söyleyerek, İran rejimi destekli grubun da bunların arkasında yer aldığını belirtti.

"Suriye’de harcadığın paralara ne diyorsun?"

Lübnanlı din adamı, Hamaney'e hitaben ayrıca, "İslam'dan hırsız, kötü, katil ve saldırgan olmayı mı öğrendik? Dünyanın vicdanını ve basını satın almak için Suriye'de harcadığın paralara ne diyorsun?" ifadelerini kullandı.

Tufeyli, 1992'de gerçekleştirilen Lübnan genel seçimlerinde Hizbullah’ın da yer almasıyla ilgili bir tartışma sonunda Hizbullah ile yollarını ayırma kararı almıştı.