Skip to main content

İddia: HSD-Şam anlaşmasına göre Rojava özerk kalacak

İddia: HSD-Şam anlaşmasına göre Rojava özerk kalacak
StepNews, Demokratik Suriye Güçleri (HSD) kaynaklarının Şam yönetimi ile yaptığı anlaşma maddelerinden bazılarını açıkladığını iddia etti. StepNews haberinde, Anlaşmaya göre, HSD ismini Suriye ordusuna bağlı 5. Kolordu olarak değiştirecek ve yeni Suriye anayasasında Kürtlere özerklik verilecek.
posted onOctober 14, 2019
nocomment

Demokratik Suriye Güçleri’nin (HSD) Şam yönetimi ile yaptığı anlaşma maddelerinde Kürtlere özerklik hakkı maddesinin olduğu iddia edildi.

StepNews’in HSD askeri kaynaklarına dayandırdığı haberinde, anlaşmaya göre, HSD ismini Suriye ordusuna bağlı 5. Kolordu olarak değiştirecek ve yeni Suriye anayasasında Kürtlere özerklik verilecek.

StepNews haberine göre DSG kaynakları, dün akşam (13 Eylül) saat 22:00 sularında HSD, Suriye Rejimi ve Rus yetkililerin gerçekleştirdiği Şam-HSD anlaşması Rusya’nın garantörlüğünde Rus askeri üssü Hmeymim’de sağlandı.

Haberde anlaşma çerçevesinde Suriye ordusunun Menbiç ve Kobani kentlerine giriş yapacağı beliritilirken, StepNews’e konuşan HSD kaynakları, anlaşmanın bazı maddelerini açıkladı.

Buna göre HSD ismini değiştirecek ama örgütsel yapısını ve şeklini koruyacak şekilde 5. Suriye Kolordusu ismini alacak. Liderliğini ise Kürtler ve Araplar müşterek yapacak.

Habere göre bir diğer maddenin ‘yeni anayasada Kürtlere haklarını da garanti edecek şekilde özerklik verilmesi ve Afrin dahil Türk devletinin işgal ettiği Rojava topraklarından çıkarılması amacıyla ortak hareket edilmesi’ olduğu belirtildi.

SteepNews, HSD kaynaklarının açıkladığını iddia ettiği bilgilere göre  ayrıca Suriye ordusuyla birlikte Rus kuvvetleri de Menbiç ve Kobani dahil, HSD ile Türk ordusu ve ona bağlı paralı Arap çeteler arasında çatışmaların yaşandığı bölgelere doğru hareket etti.