Skip to main content

Graham: Kürtleri terk etmek, ABD’nin onuruna kara bir leke

Graham: Kürtleri terk etmek, ABD’nin onuruna kara bir leke
ABD Senatosu’nun etkili isimlerinden Cumhuriyetçi Senatör Lindsey Graham, Trump’ın Rojava’dan çekilme kararına tepki göstererek “Kürtleri terk etmek, ABD’nin onuruna kara bir leke olarak kalacaktır” dedi.
posted onOctober 7, 2019
nocomment

ABD Senatosu’nun etkili isimlerinden Cumhuriyetçi Senatör Lindsey Graham, ABD Başkanı Donald Trump’ın Amerikan güçlerinin Batı Kürdistan’dan (Rojava) çekme kararına tepki göstererek “Kürtleri terk etmek, ABD’nin onuruna kara bir leke olarak kalacaktır” dedi.

Türk devletinin Rojava’da Fırat’ın doğusuyla ilgili işgal operasyonuna kapıyı açan Trump’ın kararıyla ilgili Twitter hesabından açıklama yapan Lindsey Graham, “Başkan Trump’ın Suriye’nin kuzeyiyle ilgili kararının detaylarını bilmiyorum. Pompeo’yla bir görüşme yapmak için çabalıyorum” dedi.

“Senato bu karara karşı çıkacak”

Söz konusu kararın Kürtleri Beşar Esad ve İran rejimiyle işbirliğine zorlayacağını dile getiren Graham, “Bu karar Türkiye’nin ABD Kongresi’yle olan ilişkilerini bozar. Ayrıca Kürtleri terk etmek ABD’nin onuruna kara bir leke olarak kalacaktır” ifadelerini kullandı.

Graham, ABD Senatosu’nun Donald Trump’ın bu kararına karşı çıkacağını da sözlerine ekledi.

“Türkiye’ye karşı elimden geleni yapacağım”

Konuyla ilgili katıldığı Fox News televizyon kanalı programında açıklamalarına devam eden Cumhuriyetçi Senatör Lindsey Graham, Trump'ın askeri güçleri çekme kararını sorumsuzluk olarak niteledi. Graham 'Türkiye Suriye'ye bir adım dahi atarsa ekonomik ve askeri olarak yaptırımların uygulanması için elimden geleni yapacağım' dedi.

“Bu kararın en büyük kazanan İranlılar olacaktır”

Cumhuriyetçi Parti içinde Trump’ın en önemli destekçilerinden biri olan kıdemli Senatör Lindsey Graham, Trump’ın kararıyla ilgili konuşmasında “Bu, DAİŞ’in yeniden ortaya çıkmasına yol açacaktır, tüm bunların en büyük kazananı İranlılar olacaktır ve bu çok kötü” dedi.

Trump’ın kararını ‘öngörüsüz ve sorumsuz’ diye niteleyen Graham, Senato’ya sunmak amacıyla, kararın gözden geçirilmesi çağrısı yapan bir karar tasarısı hazırlayacağını söyledi. Graham, “Tasarının her iki partiden de güçlü destek almasını bekliyorum” ifadelerini kullandı.