Skip to main content

HSD: ‘Güvenli bölge’ başarıya ulaşmazsa Rusya’yla anlaşırız

HSD: ‘Güvenli bölge’ başarıya ulaşmazsa Rusya’yla anlaşırız
Demokratik Suriye Güçleri Genel Komutanı Mazlum Kobani, ABD ile Türkiye arasında varılan ‘güvenli bölge’ anlaşmasının başarıya ulaşmaması halinde Rusya ve Suriye ile anlaşmak zorunda kalacaklarını söyledi.
posted onSeptember 8, 2019
nocomment

Omurgasını Kürd Halk Savunma Birlikleri’nin (YPG) oluşturduğu Demokratik Suriye Güçleri (HSD) Genel Komutanı Mazlum Kobani, ABD ile Türkiye arasında varılan ‘güvenli bölge’ anlaşmasının başarıya ulaşmaması halinde Rusya ve Suriye ile anlaşmak zorunda kalacaklarını söyledi.

Amerikan CNN televizyonuna röportaj veren HSD Genel Komutanı Mazlum Kobani, Türkiye ve ABD’nin ‘güvenli bölge’ konusunda vardıkları anlaşmaya ılımlı yaklaştıklarını ancak anlaşmanın başarıya ulaşıp ulaşmayacağını gözlemleyeceklerini dile getirdi.

Güvenli bölge anlaşmasının başarıya ulaşmaması halinde ABD’nin Suriye’den çekilme olasılığı olduğunu dile getiren Kobani, “O zaman Rusya ve Suriye rejimi ile anlaşacağız. Bu seçenek Türkiye’nin Suriye’nin kuzeyini işgalinden daha iyi bir seçenek olacağı kesin” ifadelerini kullandı.

ABD Başkanı Donald Trump’a Suriye’deki Kürtlerin haklarını elde etmesinde destek olmasını isteyen HSD Genel Komutanı Kobani, HSD’nin DAİŞ’e karşı verdiği mücadelede başarıya ulaşmasının karşılığının verilmesi gerektiğini vurguladı.

DAİŞ’le mücadele sürecinde HSD ve YPG tarafından yakalanan DAİŞ mensuplarına ilişkin de konuşan HSD Genel Komutanı Mazlum Kobani, yabancı DAİŞ’li tutuklulara bir çözüm bulunması için ABD’nin desteğine ihtiyaçları olduğunu söyledi.