رفتن به محتوای اصلی

‏بازی دو سر باخت جمهوری اسلامی برای انتقام قاسم سلیمانی

‏بازی دو سر باخت جمهوری اسلامی برای انتقام قاسم سلیمانی
posted onJanuary 4, 2020
noدیدگاه

‏جمهوری اسلامی وعده داده است که انتقام کشتن قاسم سلیمانی بسیار سخت خواهد بود. آنها با این وعده وارد بازی‌‌ای شدند که نتیجه آن شکست است.

‏نیکی امیری – قاسم سلیمانی فرمانده نیروی سپاه قدس جمهوری اسلامی بامداد جمعه و پس از اینکه وارد فرودگاه بغداد شد، به وسیله شلیک موشک پهپادهای آمریکایی کشتە شد.

‏قاسم سلیمانی به طور قطع مهمترین و اثرگذارترین فرمانده نظامی جمهوری اسلامی طی دو دهه اخیر بود که سیاست‌های این رژیم را در منطقه پیش می‌برد.

‏با مرگ او، شوک بزرگی به جمهوری اسلامی وارد شده است. به همین دلیل تمام مقامات ارشد نظامی و سیاسی جمهوری اسلامی بر انتقامی سخت تاکید می‌کنند.

‏انتقام سخت کلید واژه‌ای بود که علی خامنه‌ای رهبر جمهوری اسلامی در پیام تسلیت خود به کار برد.

‏در بخشی از پیام رهبر جمهوری اسلامی آمده بود: "با رفتن او به حول و قوه‌ی الهی کار او و راه او متوقف و بسته نخواهد شد ولی انتقام سختی در انتظار جنایتکارانی است که دست پلید خود را به خون او و دیگر شهدای حادثه‌ی دیشب آلودند."

‏اگر چه خامنه‌ای در دیداری که با خانواده قاسم سلیمانی داشت، دیگر حرفی از انتقام نزد، اما کلید واژه انتقام سخت از سوی مسوولان ایرانی به طور مرتب تکرار می‌شود.

‏حسن روحانی رییس جمهور تاکید کرده است که بی‌تردید انتقام این جنایت هولناک را ملت بزرگ ایران و دیگر ملت‌های آزاده منطقه از آمریکای جنایتکار خواهند گرفت.

‏علی ربیعی سخنگوی دولت حسن روحانی نیز گفته است: چنان درسی به آمریکایی‌ها بدهیم که نه تنها ترامپ بلکه سایر روئسای جمهورشان به یاد داشته باشند.

‏اما مجید تخت روانچی نماینده جمهوری اسلامی در سازمان ملل متحد در مصاحبه با شبکه خبری سی‌ان‌ان پا را فراتر نهاد و به صراحت از رویارویی نظامی میان ایران و آمریکا سخن گفت.

‏وی تاکید کرد: «اقدام آمریکا در ترور فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران عملیاتی نظامی بوده و پاسخ اقدام نظامی، یک اقدام نظامی خواهد بود

‏فرماندهان ارشد نظامی ایران از جمله وزیر دفاع، رییس ستاد کل نیروهای مسلح، فرمانده سپاه، فرمانده بسیج و نیروهای نظامی با سابقه از جمله محسن رضایی و ... نیز به طور مرتب از انتقام سخت سخن می‌گویند.

آنها می‌گویند: ما هستیم که مکان و زمان و چگونگی اقدام و مقابله به مثل را تعیین خواهیم کرد و ضربه شصت جبهه مقاومت و جمهوری اسلامی را نشان خواهیم داد.

‏تلویزیون دولتی ایران نیز به طور مکرر طی ٤٨ ساعت گذشته با پخش تصاویری از مردمی که برای کشته شدن قاسم سلیمانی عزاداری می‌کنند، با آنها مصاحبه‌هایی انجام می‌دهد و همه آنهایی که مقابل دوربین صدا و سیمای جمهوری اسلامی قرار می‌گیرند، خواستار انتقام از آمریکا هستند.

‏حال این پرسش مطرح می‌شود که این انتقام چگونه خواهد بود. مقامات نظامی جمهوری اسلامی می‌گویند که پاسخ آنھا در زمان و مکان مناسب و با شدت بسیار داده خواهد شد.

‏حتی برخی از آنها واکنش‌ها را محدود به ایران نمی‌دانند و می‌گویند جبهه مقاومت در غرب آسیا این کار را انجام می‌دهد!

‏به عنوان نمونه سردار علی فدوی جانشین فرمانده کل سپاه می‌گوید: انتقام از آمریکا تنها مختص به ایران نیست و موکول به کل جغرافیای جبهه مقاومت است.

‏برخی از تحلیل‌گران با توجه به جایگاه قاسم سلیمانی، هدف ترور قرار دادن رئیس ستاد فرماندهی مرکزی ارتش آمریکا (سنتکام) و وزیر دفاع و رییس موساد را گزینه مناسبی می‌دانند.

‏عده‌ای نیز بر ضرورت هدف قرار دادن پایگاه‌های نظامی آمریکا در منطقه و حتی ناوهای هواپیمابر این کشور تاکید می‌کنند.

‏به طور قطع، دست زدن به چنین اقداماتی، سطح تنش میان حکومت ایران و آمریکا را از جنگ‌های نیابتی بالاتر برده و به رویارویی مستقیم نظامی می‌کشاند.

‏از سوی دیگر سکوت و پاسخ ندادن جمهوری اسلامی، موجب از هم پاشیده شدن هیمنه‌ای می‌شود که سران این رژیم سال‌ها است با هزینه کردن میلیاردها دلار به دنبال ساختن آن هستند.

‏بنابراین وعده انتقام سخت برای ترور قاسم سلیمانی، جمهوری اسلامی را وارد بازی دو سر باخت کرده است. سکوت یا واکنش نظامی، هر دو جمهوری اسلامی را به لبه پرتگاه نزدیک‌تر می‌کند.