تجاوز إلى المحتوى الرئيسي

Beşikçi: Türk, Arap ve Fars milliyetçiliği Kürt karşıtı milliyetçiliklerdir

Beşikçi: Türk, Arap ve Fars milliyetçiliği Kürt karşıtı milliyetçiliklerdir
Kürt toplumu ile ilgili araştırma ve yazılarıyla tanınan Sosyolog ve yazar Dr. İsmail Beşikçi, Kürt milliyetçiliğiyle Arap, Fars, Türk milliyetçiliğinin içerik olarak çok farklı olduğunu, Türk, Fars ve Arap milliyetçiliğinin Kürt karşıtı bir milliyetçilik olduğunu söyledi.
posted onDecember 4, 2019
noتعليق

Kürt toplumu ile ilgili araştırma ve yazılarıyla tanınan Sosyolog ve yazar Dr. İsmail Beşikçi, Türk, Fars ve Arap milliyetçiliğinin Kürt karşıtı bir milliyetçilik olduğunu, Kürt milliyetçiliğinin ise bu milliyetçiliklere karşı bir direnişi içerdiğini söyledi.

Başkent Erbil’de İsmail Beşikçi Vakfı ile Kürdistan Üniversitesi’nin ortak girişimiyle, “Rojava Kürdistan’ındaki durum ile fırsat ve tehlikeleri” başlıklı konferans düzenlendi.

Konferansla ilgili Rûdaw’a konuşan Dr. İsmail Beşikçi, “Bu tür konferansların düzenlenmesi çok önemli. Kürdistan şehirlerinde konferans ve panellerin yapılması çok önemli” dedi.

“Kürt milliyetçiliği baskıya karşı direniştir”

Kürt milliyetçiliği ile egemen ulus milliyetçiliklerini karşılaştıran Beşikçi, Kürt milliyetçiliğiyle, Arap, Fars, Türk milliyetçiliğinin çok farklı içeriklere sahip olduklarını ifade etti.

Türk, Arap ve Fars milliyetçiliğinin içeriğiyle Kürt milliyetçiliğinin içeriği çok değişik olduğunu belirten Beşikçi, “Türk, Arap ve Fars milliyetçiliği Kürtleri etkisiz bırakmak için yapılıyor. Kürtleri ve Kürt sorununu gündemden düşürmek için çalışıyorlar. Bu milliyetçiliklerin içeriği Kürtlere karşı bir milliyetçiliktir” diye konuştu.

Kürt milliyetçiliğinin ise bu baskı ve zulme karşı direniş olduğunu dile getiren Beşikçi, şöyle konuştu:

“Baskı ve zulüm altındaki Kürt dilini yaşatmak özellikle gençlere, çocuklara öğretmek çok önemli. Kürt milliyetçiliğinin böyle bir içeriği var. Bu bakımdan Kürtler, ‘milliyetçilik’ kavramına tepki göstermemeli, bilakis içeriğini anlamaya çalışmalı. Baskıya karşı ne yapılabilir? Devletler Kürt dilini baskı altında tutmaya çalışıyor. Ahmedê Xanê Derneğini, Cegerxwin Derneğini kapatıyor. Senin ne yapman gerekiyor. Senin bunları yaşatman gerekiyor bu da milliyetçiliktir. Devlet Kürtlere her taraftan baskı kurmaya çalışıyor.”

“Kürtlere karşı baskı koordineli bir şekilde yapılıyor”

Beşikçi, söz konusu devletlerin Kürtlere karşı baskıyı birbirleriyle koordineli bir şekilde yapmaya çalıştıklarını belirterek, mümkün olduğu kadar Kürtlerin bu baskıya tepki göstermesi ve eleştirmesinin önemli olduğunu kaydetti.

Kürdistan Üniversitesi’nde iki saate yakın devam eden halka açık konferansta Beşikçi, Rojava’da son dönemdeki gelişmelere ilişkin görüşlerini paylaşarak katılımcılardan konuyla ilgili gelen soruları yanıtladı.