تجاوز إلى المحتوى الرئيسي

Af Örgütü: İran rejimi interneti kestikten sonra 220 göstericiyi katletti

Af Örgütü: İran rejimi interneti kestikten sonra 220 göstericiyi katletti
Uluslararası Af Örgütü, İran ve Rojhelat’ta gerçekleşen büyük protesto gösterilerinin birinci yıldönümü vesilesiyle yaptığı açıklamada İran rejim güçlerinin katlettiği 304 göstericinin 220’sinin internetin kesilmesinden sonra katledildiğini belirtti.
posted onNovember 16, 2020
noتعليق

Uluslararası Af Örgütü, İran ve Doğu Kürdistan’da (Rojhelat) İran İslam Cumhuriyeti rejimine karşı geçtiğimiz yılın 15 Kasım’ında başlayıp 19 Kasım’da sona eren büyük protesto gösterilerinin birinci yıldönümü vesilesiyle bir açıklama yayınladı.

İran rejiminin neredeyse tüm İran ve Rojhelat kentlerine yayılan büyük protesto gösterileri sırasında büyük bir suç işlediğinin vurgulandığı açıklamada, gösterilerde 304 kişinin İran rejim güçleri tarafından katledildiği belirtildi.

İran rejiminin gösteriler devam ederken internet ve cep telefonu operatörlerini tamamen kapattığının hatırlatıldığı Af Örgütü açıklamasında gösterilerde katledilen 304 göstericiden 220’sinin internetlerin kapatılmasının hemen ardından katledildiği vurgulandı.

İnternet ağlarının kapatılması ardından düşük yoğunlukta devam eden kanlı baskınlar ve yargısız infazların aşırı derecede arttığına dikkat çekilen açıklamada Af Örgütü, İran rejim güçlerinin göstericilere karşı gerçekleştirdiği şiddeti “uluslararası suç” olarak tanımladı.

Uluslararası Af Örgütü, İran ve Rojhelat’taki insan hakları aktivistleri ve gazetecilerden doğrudan alınan bilgi ve verilerin gözden geçirilmesi sonucu İran rejiminin interneti keserek gerçekleştirdiği ve gerçekleştireceği katliamı dünyadan saklamaya çalıştığını ancak İran rejim yetkililerinin bu kanlı bastırmada suç işlediğini inkar ettiğini belirtti.

“Tespit edilen ölüm 304 ancak gerçek ölüm daha fazla”

Af Örgütü açıklamasında, gösteriler sırasında İran rejim güçleri tarafından öldürülen 304 sivilin kimlik bilgilerinin teyit edildiği ancak gerçek ölüm sayısının daha fazla olduğu kaydedildi.

Açıklamada İran rejim güçlerinin gösterilerde 18 yaşının altında 23 çocuğu katlettiği bilgisi de paylaşıldı.

Öldürülen göstericilerin ailelerine baskı

Uluslararası Af Örgütü raporuna göre İran rejimi güvenlik güçleri, gösterilerde öldürülen gençlerin mağdur ailelerine sessiz kalmaları için baskı uyguladı ve tehdit etti.

İran rejimine 2019 Kasım protestolarında katledilen kişilerle ilgili sayı ve diğer bilgileri açıklaması gerektiğinin vurgulandığı açıklamada, Uluslararası Af Örgütü, protestolarda öldürülen kişilerin kimlik bilgileri, yaşları ve neden katledildiklerinin açıklanması talep edildi.