تجاوز إلى المحتوى الرئيسي

İran rejimi gazeteci ve aktivist Ruhullah Zam’a idam cezası verdi

İran rejimi gazeteci ve aktivist Ruhullah Zam’a idam cezası verdi
İran rejiminin gazeteci ve aktivist Ruhullah Zam’a idam cezası verdiği bildirildi. Pasdaranlar, Paris’te yaşayan Zam'ı 14 Ekim 2019'da İran'a geri getirdiklerini ve Zam’ın tutukladığını açıklamıştı.
posted onJune 30, 2020
noتعليق

İran İslam Cumhuriyeti, gazeteci ve aktivist Ruhullah Zam’a “hükümet karşıtı huzursuzluğu körüklediği” gerekçesiyle idam cezası verdi. Zam’a verilen cezayı, rejimin Yargı Sözcüsü Golamhüseyin İsmaili açıkladı.

İran rejimi Devrim Muhafızları (Pasdaran),  Fransa’nın başkenti Paris’te yaşayan Ruhullah Zam'ı 14 Ekim 2019'da İran'a geri getirdiğini ve Zam’ın tutukladığını açıklamıştı. Pasdaranlar, Zam’ın Paris’ten İran’a nasıl getirildiğine dair ayrıntılı bilgileri paylaşmamıştı.

Gazeteci ve sivil aktivist Ruhullah Zam, yönettiği “AmadNews” adlı Telegram kanalıyla 2017 yılında İran ve Doğu Kürdistan’da İran rejimine karşı başlayan ve büyük bir kalkışmaya evrilen protestolara destek vermişti.

Aşırı zamlar ile İran rejiminin ağır baskılarına karşı başlayan ve İran ile Rojhelat geneline yayılan kitlesel protestolarda yaklaşık 5 bin kişi gözaltına alınmış, yüzlerce kişi İran rejim güçleri tarafından katledilmişti.