تجاوز إلى المحتوى الرئيسي

İran rejimi Hint Okyanusu’nda füze denemesi yaptı

İran rejimi Hint Okyanusu’nda füze denemesi yaptı
10 Mayıs’ta Umman Körfezi’nde gerçekleştirdiği tatbikatın fiyaskoyla sonuçlanması ardından İran rejiminin Hint Okyanusu’nda yeni bir füze denemesi yaptığı iddia edildi
posted onJune 18, 2020
noتعليق

İran İslam Cumhuriyeti’nin, Hint Okyanusu’nun kuzeyinde düzenlediği tatbikatta kısa ve uzun menzilli seyir (Cruise) füzeleri testi yaptığı iddia edildi.

İran rejiminin yarı resmi haber ajansı Tesnim’in haberinde geçen iddiaya göre, İran rejim ordusu, Hint Okyanusu’nun kuzeyi ve Umman Denizi’ni kapsayan bir alanda deniz tatbikatı gerçekleştirdi.

Haberde tatbikat sırasında İran rejimi Savunma Bakanlığı tarafından geliştirilen kısa ve uzun menzilli seyir füzelerinin karadan denize ve denizden denize testlerinin gerçekleştirildiği ve önceden belirlenen hedeflerin 280 kilometre mesafeden başarıyla vurulduğu savunuldu.

İran rejimi ile ABD arasında gerginliğin yüksek olduğu bir dönemde gerçekleşen bu tatbikatla İran rejiminin ABD’ye, kendisine karşı uyguladığı ağır ekonomik yaptırımlara rağmen hala ayakta olduğu mesajını vermek amacı taşıdığı şeklinde değerlendiriliyor.

İran rejimi donanması 10 Mayıs’ta Umman Körfezi'nde düzenlediği tatbikat sırasında yanlışlıkla kendi savaş gemisini vurmuş, vurduğu kendi gemisinde en az 19 askerini öldürmüştü.