Skip to main content

ABD Rojava'da yeni bir siyasi yapı kuruyor

ABD Rojava'da yeni bir siyasi yapı kuruyor
Rojava'da yerel bir kaynağın verdiği bilgilere göre ABD, Kürt güçler ile bir dizi görüşme ardından Rojava'da yeni bir siyasi yapı kurmaya başlayacak ve Saudi Aramco, Rojava petrollerini işleterek yeni yapının hizmetine sunacak.
posted onDecember 25, 2019
nocomment

Batı Kürdistan’dan (Rojava) bir kaynağın verdiği bilgilere göre ABD, Kürt güçler ile bir dizi görüşme ardından Rojava'da yeni bir siyasi yapı kurmaya başlayacak.

Basnews'te yer alan habere göre, Kaynak, ABD yetkililerinin Rojava’daki Kürt güçleri ile bir araya geldiğini ve toplantılarda Kürt yetkililere birlikte hareket ederek ortak tutum almaları yönünde önerilerde bulunduğunu açıkladı. Kürt kaynak, ABD’nin, Kürtlerin siyasi ve askeri olarak birlik olmasını istediğini vurgulayarak Washington’un, Rojavalı bütün bileşenlerin siyasi ve askeri konularda ortak hareket etmeleri ile birlikte Rojava’da siyasi bir bölgenin kurulmasına zemin hazırlayabileceklerini söyledi.  

“ABD Kürtleri koruyacak”

Konuşmasının devamında aynı kaynak, Amerika’nın, Rojava’da kurulacak siyasi bir bölge ile Kürtleri koruyacağını ve petrol ve doğalgaz yatırımlarına başlayacağını söyledi.

Diğer yandan petrol ve doğalgaz yatırımları çerçevesinde Suudi Arabistan ulusal petrol şirketi Saudi Aramco’nun Rojava’daki petrolün gelişmiş tekniklerle rafine edilmesi amacıyla çalışmalara başladığını ifade eden kaynak, geçen cuma günü Dêreazor petrol rafinerine gelen Suudi ve Mısır’lı uzmanları korumak için bir grup Suudi subayın da bölgede olduğunu söyledi. Kürt kaynak, Suudi Arabistan ve Mısırlı uzmanların petrol üretimini arttırma ve eğitim için bölgeye geldiklerini sözlerine ekledi.

Şam’ın tutumu

Aynı haber kaynağının Suriye rejiminin söz konusu proje hakkındaki tutumu hakkında da şöyle konuştu:

“Suriye Ulusal Güvenlik Kurumu Başkanı Ali Emiluk bölge aşiretleri ile bir araya gelerek proje karşıtı tutum alınmasını istedi. Fakat Suriye rejiminin bu çabası boşa çıktı. Çünkü bölgedeki Arap aşiretler Demokratik Suriye Güçleri (HSD) ile işbirliğine devam edeceklerini ve HSD’nin yanında yer alacaklarını ifade ettiler.”

Kürt haber kaynağı,” Suriye rejimi Amerika’nın bu tutumu karşısında sessiz kalacak. Çünkü ABD Rojava halkı ile anlaştı ve halk da Amerika’nın projesine destek veriyor” ifadelerini kullandı.

Türk devletinin tutumu

Türk devletinin, ABD ve Kürt güçlerinin bölgedeki faaliyetlerine ilişkin tutumuyla ilgili de bilgiler veren kaynak; Türk devletinin son gelişmelerle ilgili tutumu hakkında da şöyle konuştu: “Ankara bu anlaşmaya, olan bitene rıza göstermiyor. Ama Ankara çaresiz çünkü Libya ile askeri olarak anlaştıktan sonra Rusya da bu durum karşısında sessiz kaldı.”

Haber kaynağı konuşmasının devamında, “ABD, Türk devletini Akdeniz’de gaz ve petrol bulma ile meşgul edip ve Mısır, Yunanistan, Kıbrıs Cumhuriyeti ve İsrail ile sorunlar yaşaması ve böylece Türk devletinin Suriye’nin işgalinin önüne geçmek istiyor” ifadelerini kullandı.

“Bu gelişme, Erdoğan’ın gelecek seçimlerde ciddi oy kaybı yaşamasına neden olacak”

Kürt kaynak konuşmasını şu şekilde tamamladı:

“Türk devletinin Mısır, Kıbrıs Cumhuriyeti, Yunanistan ve İsrail ile yaşadığı sorun başka sorunlara da sebep olacak. Bu da Türkiye’de istikrarı olumsuz etkileyecek. Aynı zamanda bu durum Türk Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın gelecek seçimlerde ciddi oy kaybı yaşamasına da neden olacak. Bu da Türk devletinin çaresiz bir şekilde sessiz kalmasına sebep olacak.”