Skip to main content

Beyaz Saray: Trump Erdoğan’a “NATO’da S-400’e yer yok” mesajını iletecek

Beyaz Saray: Trump Erdoğan’a “NATO’da S-400’e yer yok” mesajını iletecek
ABD Başkanı Donald Trump’ın Ulusal Güvenlik Danışmanı Robert O’Brien, ülkesinin Türkiye’yi NATO ittifakı içinde tutmak için elinden gelenin en iyisini yapacağını ancak Ankara'nın Moskova'dan S-400 satın alması halinde ise Washignton'ın yaptırımlarına hedef olacağı uyarısında bulundu.
posted onNovember 11, 2019
nocomment

ABD Başkanı Donald Trump’ın Beyaz Saray’daki Ulusal Güvenlik Danışmanı, ABD basınına yaptığı açıklamada, “Türkiye NATO üyesi ve çok önemli bir rol oynuyor. Türkiye’yi ittifak üyesi olarak kaybetmek ne Avrupa ne de ABD için iyi bir şey.” dedi.

John Bolton’un yerine eylül ayında bu göreve gelen Robert O’Brien, ABD’nin, Türk devletini NATO içinde tutmak için elinden gelen maksimum çabayı göstereceğini ancak Türk devletinin Rusya’dan S-400 savunma sistemi satın alması halinde, Washington’ın yaptırımlarının hedefi olacağını söyledi.

Robert O’Brien, Trump’ın Türk Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile 13 Kasım’da yapacağı görüşmede ABD'nin bu konudaki rahatsızlığını dile getireceğini ifade etti.

Trump’tan Erdoğan’a ikinci mektup

Öte yandan Londra merkezli Middle East Eye isimli internet sitesi, Türk Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bu hafta gerçekleşmesi planlanan ABD ziyareti öncesinde ABD Başkanı Donald Trump tarafından Erdoğan’a yeni bir mektup gönderildiğini öne sürdü. Haberde Trump’ın Erdoğan’a gönderdiği ikinci mektupta S-400’lerin satın alınması dolayısıyla Türk devletine yaptırım uygulanabileceğini dile getirdiği belirtildi.

Middle East Eye’a konuşan kaynaklar, Türk devletinin S-400 sistemini aktive etmemesi durumunda ABD’nin Türk devletini F-35 savaş uçakları programına tekrar dahil edeceğinin sözünü verdiğini söyledi.

Mektupta, S-400 konusunun yanı sıra ABD’li yetkililerin sistemin durumunu düzenli olarak kontrol etmesi için Ankara’nın izin vermesi ve Rus silahlarını kullanmama sözü vermesi gibi talepler de bulunuyor.

Trump’ın yazdığı ilk mektupta kullandığı üslup büyük bir tartışma yaratmıştı. Middle East Eye’a konuşan Türk yetkililer, Trump tarafından Erdoğan’a gönderilen ikinci mektupta diplomatik bir dil kullanıldığını belirtti.