Skip to main content

ابتکارات بی‌پایان مردم لبنان برای تداوم اعتراض‌ها؛ حزب‌الله زخم خورده و دارد کنترلش را از دست می‌دهد

ابتکارات بی‌پایان مردم لبنان برای تداوم اعتراض‌ها؛ حزب‌الله زخم خورده و دارد کنترلش را از دست می‌دهد
posted onOctober 28, 2019
nocomment

آواتودی*

لبنانی‌ها دوشنبه ششم آبان/ 28 اکتبر به تظاهرات اعتراضی خود در نقاط مختلف این کشور ادامه داده و ابتکارهای تازه‌ای را برای بیان اعتراض خود به کار گرفته‌اند.

آنها از جمله با پارک کردن خودروهایشان در وسط جاده‌ها و خیابان‌ها و برپایی چادرهایی که در آن اطراق کرده‌اند، در برابر تلاش نیروهای امنیتی برای باز کردن این مسیرها مانع‌تراشی کردند.

دهها هزار تن از زنان و نوجوانان و مردان نیز  یکشنبه با تشکیل یک زنجیره انسانی 170 کیلومتری از شمال تا جنوب این کشور کوچک اما جذاب در ساحل دریای مدیترانه، بر همبستگی خود تاکید کردند.

اعتراض‌های لبنان دوشنبه دوازدهمین روز پیاپی خود را در حالی پشت سر گذاشت که بانک‌ها و مراکز بسیاری تعطیل شده و تظاهرکنندگان با ورود به برخی اماکن مانند شهرداری‌هایی که هنوز فعال است، خواهان پیوستن آنها به اعتصاب شدند.

احتمال استعفای دولت به نخست وزیری آقای سعد حریری همچنان مطرح است.

تظاهرات برای تغییر کلیت نظام و زیر و زبر شدن ماهیت حکومت در حالی ادامه یافته که بر خلاف اعتراض‌های روزهای اخیر عراق، کمترین تلفات و جراحات را داشته؛ تنها یک تن شنبه این هفته در طرابلس کشته و دو یا سه تن دیگر زخمی شدند.

در این شرایط، حزب‌الله به سرکردگی حسن نصرالله که به سرسخت‌ترین مخالف این اعتراضات مبدل شده، در برخی از نقاط که امکان یافته، نشانه‌های بیش‌تری از خشم خود را از حامیان تظاهرات، بروز داده است.

هزینه کردن‌های کلان رژیم ایران برای حزب‌الله با این هدف بوده که بخش بزرگ‌تری از مردم لبنان را به صف هواداران حزب‌الله بکشاند تا در صورت بروز جنگ میان این گروه و اسرائیل، لبنان شکیبایی تحمل تلفات و خسارات را داشته و از «مقاومت» حمایت کند.

حزب‌الله که اوایل دهه شصت خورشیدی/ اوایل دهه هشتاد میلادی، از سوی جمهوری اسلامی ایران برای مبدل شدن به تهدیدی دایمی علیه اسرائیل برپا شد، بیش از 15 سال است که خود بخشی از حاکمیت لبنان است و در پارلمان، نمایندگان و در دولت لبنان، وزیرانی دارد.

حسن نصرالله به ظاهر در روزهای اخیر مسئولیت بخشی از تقصیرات حاکمیتی را که باعث خشم مردم شده، پذیرفت اما بعد از آن، هواداران و اعضایش عدم شکیبایی خود را برای خاتمه هر چه زودتر تظاهرات نشان دادند.

حتی در صورت پایان تظاهرات، ضربه‌ای که به وجهه حزب‌الله و ایران در این اعتراض‌ها زده شده، عمیق خواهد بود و این دو هم‌پیمان شرخیز، دیگر نمی‌توانند مانند گذشته مدعی شوند که حمایت مردم لبنان را در کنار «مقاومت» دارند. «مقاومت» آنها نام دروغینی برای محور تروریستی مرگ‌ آفرین‌شان در منطقه و جهان است.

فتنه رژیم ایران و حزب‌الله از زمانی به جان منطقه و دنیا افتاد که نظام فهیم و خردمند پادشاهی پهلوی در ایران را مرتجعین کوردل سرخ و سیاه (حزب توده و فداییان خلق و مجاهدین خلق و ملاهای قشری) به پایین کشیدند و در این روزها که با یکصدمین سالروز میلاد محمد رضا شاه پهلوی مصادف است، دنیا باید همچنان انگشت حسرت در نبود رهبری خردمند مانند او را به دندان بگزد.

 

       ________________________________

*      گزارش‌های خبری، مطالب تحلیلی، مقالات و نوشته‌های سردبیری بخش فارسی شبکه آواتودی، کپی شده از منابع دیگر نیست. تمامی مطالب بخش فارسی، ویژه شبکه آواتودی نوشته و یا از منابع معتبر بین‌المللی گردآوری، ترجمه، تهیه و تنظیم می‌شود. هم‌زمان، ارزش خبر و گزارش را در همراهی آن با ارزیابی می‌دانیم.