Skip to main content

خالد شوانه عضو تیم ترور خارجی در واحد اطلاعات سپاه در «قرارگاه حمزه سیدالشهدا» هلاک شد

خالد شوانه عضو تیم ترور خارجی در واحد اطلاعات سپاه در «قرارگاه حمزه سیدالشهدا» هلاک شد
posted onAugust 27, 2019
nocomment

آواتودی*

خالد شوانه یکی از مزدوران بومی کرد همدست با جمهوری اسلامی ایران، که عکس‌هایش در کنار سعید جلیلی دبیر پیشین شورای عالی امنیت ملی نظام و شمار دیگری از مقامات جمهوری اسلامی و یا بلندپایگان استان آذربایجان غربی، نشانی از نزدیکی او به مهره‌های حکومت اسلامی بود، دوشنبه 4 شهریور/ 26 اوت در خیابان استقلال پیرانشهر با گلوله افراد مسلح ناشناس کشته شد.

رسانه‌های رژیم کشتن او را «ترور» نامیده و او را «یک نیروی سپاه که به شهادت رسیده» توصیف کردند.

علی ترابی فرماندار پیرانشهر گفت که این سپاهی در «محدوده داخل شهر» و «طی یک درگیری توسط افراد ناشناس» ترور شد.

«قرارگاه حمزه سیدالشهدا» فرماندهی سپاه پاسداران که ماموریت «پدافندی» و مقابله با فعالیت‌های پیشمرگه‌ها در استان‌های غرب و شمال غرب کشور، بویژه استان‌های کردنشین کردستان، آذربایجان غربی و کرمانشاه را در دست دارد، دوشنبه در بیانیه‌ای اعلام کرد «انتقام سختی از عاملان این حادثه خواهد گرفت».

گروه «عقابان زاگرس» ظاهرا مسئولیت کشتن خالد شوانه را بر عهده گرفته اما تعیین میزان درستی یا نادرستی این ادعا هنوز امکان‌پذیر نشده است.

به نقل از بیانیه «عقابان زاگرس» گفته شده که خالد شوانه که عضو شاخه اطلاعات سپاه پاسداران بود، از نیروهای رژیم در کشتن مخالفان کرد رژیم در خارج از مرزها محسوب می‌شد و در کشتن قادر قادری فرمانده «حدک» نقش داشت.

قادر قادری عضو قدیمی حزب دموکرات کردستان («حدک») 15 اسفند 1396/ 6 مارس 2018 در روستای «هرتل» در استان سلیمانیه عراق، زمانی که 20 گلوله به سوی خودروی او شلیک شد، ترور گردید. اما رژیم ایران برای رد گم کردنِ این ترورِ طراحی شده خود، این ادعا را عنوان کرد که ملا عثمان هیزوپی یک پیرانشهری همشهری قادری بر اثر اختلافات داخلی او را کشته است؛ کسی این ادعای رژیم را باور نکرد.

ترور قادر قادری تنها پنج روز بعد از کشته شدن صلاح رحمانی یکی دیگر از رهبران چریکی حزب دموکرات کردستان ایران («حدکا») و پسر 23 ساله‌اش در اربیل عراق بر اثر انفجاری سنگین رخ داده بود؛ چند هفته بعد از آنها نیز احمد امیراحمدی اهل نقده از زندانیان سیاسی سابق (10 فروردین 1397/30 مارس 2018) در شهر سوران در استان اربیل ترور شده بود.

حسن شرفی معاون حزب دموکرات کردستان ایران همان روزها به کیهان لندن گفته بود که ماشین ترور رژیم دوباره علیه فعالان احزاب کردی به راه افتاده است.

کردها مزدوران همدست رژیم مانند خالد شوانه را «جاش» می‌نامند. گفته شده که شوانه حدود 40 سال داشت.

یک ماه و نیم پیش نیز، نیروهای یک گروه مسلح کرد که کمین گرفته بودند، با آتشباری به سوی یک خودروی سپاه پاسداران در روستایی در اطراف پیرانشهر، سه پاسدار را کشته و پاسدار چهارم را زخمی کردند.

در یک درگیری جداگانه نیز درپیرانشهر یک سپاهی دیگر هم در هفته‌های اخیر کشته شده بود.

هلاکت خالد شوانه چند روز پس از حضور حسین سلامی فرمانده کل سپاه پاسداران در استان آذربایجان غربی و تنها چند روز پس از «رزمایش واقعی» سپاه علیه پیشمرگه‌های کرد در کوههای این استان صورت گرفته است.

 

       ______________________

*   گزارش‌های خبری، مطالب تحلیلی، مقالات و نیز نوشته‌های سردبیری بخش فارسی شبکه آواتودی، کپی شده از منابع دیگر نیست. تمامی مطالب بخش فارسی، منحصرا ویژه شبکه آواتودی و از منابع معتبر بین‌المللی، ترجمه، یا به طور اختصاصی برای این شبکه گردآوری و نوشته، و بر اساس تجربه‌ای غنی و طولانی در کار تهیه گزارش و تحلیل‌های خبری و روزنامه‌نگاری با معیارهای حرفه‌ای جهانی، تهیه و تنظیم می‌شود. هم‌زمان ما بر این باوریم که ارزش خبر و گزارش، همراهی آن با تحلیل و ارزیابی است.