Ana içeriğe atla

DAİŞ saldırılarını artırıyor: 2 Peşmerge şehit

DAİŞ saldırılarını artırıyor: 2 Peşmerge şehit
Irak ve Güney Kürdistan’da Coronavirüs ve ABD güçlerinin bazı üslerden çekilmesi nedeniyle doğan güvenlik boşluğundan yararlanan DAİŞ’li teröristlerin, Güney Kürdistan’da gerçekleştirdiği saldırıda 2 Peşmerge şehit oldu.
posted onApril 8, 2020
noyorum

Terör örgütü DAİŞ’in Guney Kürdistan’da (Başûr) gerçekleştirdiği saldırıda 2 Peşmerge şehit oldu. Saldırının dün gece saatlerinde Kifri’nin Kukis beldesine bağlı Koleco köyünde düzenlendiği bildirildi.

Peşmerge Güçleri 5’inci Tugay komutanı Şarezur Aram Nuri yaptığı açıklamada, Koleco köyünde Peşmerge güçlerine ait bir askeri merkezin olduğunu, DAİŞ’li teröristlerin havanlarla halka saldırdığını, daha sonra da silahlarla Peşmerge merkezine ateş açtıklarını, saldırı sonucu İsmail ve Serkewt isimli iki Peşmergenin şehit olduğunu söyledi.

Peşmerge Bakanlığı yetkilileri, ABD askerlerinin  birçok üsten çekilmesi ve yeni C tip Coronavirüs (Covid-19) salgının artmasını fırsat bilen DAİŞ’in saldırılarını arttırdığını belirtti.

Peşmerga Bakanlığı Ulusal Duyarlılık ve Bilgilendirme Ofisi Sorumlusu  Babekir Feqe Ahmed, ABD askerlerinin Coronavirüs nedeniyle bazı üslerini Irak güvenlik güçlerine teslim etmesi nedeniyle doğan güvenlik boşluğundan DAİŞ’in istifade ettiğini söyledi.

Babekir Feqe Ahmed,  “DAİŞ, bu güvenlik boşluğundan faydalanarak eylemlerini ve haraketliliğini arttırdı. Buna en çarpıcı örnek, Karadar bölgesinde operasyon yapan Irak federal polis gücünün komiseri ve  polisin kaçırılması olayıdır” dedi.

Babekir Feqe Ahmed,  DAİŞ teröristlerinin özellikle Irak güvenlik güçleri ile Peşmerge güçlerinin tutuğu alanlar arasında “ Diyala, Kerkük, Musul ve Mahmur sınırı oyunca yüzlerce kilometrelik  alan büyük tehlike altında” ifadelerini kullandı.

Peşmerge Bakanlığı Ulusal Duyarlılık ve Bilgilendirme Ofisi Sorumlusu  Babekir Feqe Ahmed,  ABD’nin İran rejimi güdümündeki Şii milis grupların çatı örgütü Haşdi Şabi milislerinin hedefi olmaması için Irak’taki askerlerini güvenlikli bölgelere toplamış olabileceğini sözlerine ekledi.

Kifri’de 5 Mart’ta da bir yol üzerinde meydana gelen patlamada iki işçi yaralanmıştı.

1 Şubat günü Kifri’nin Zinane ve Serqela beldeleri arasındaki yolda DAİŞ çeteleri tarafından iki kardeş kaçırılmıştı.

Yine 30 Ocak günü ise Xaneqin ve Kifri arasındaki bir bölgede DAİŞ çeteleri 8 kişiyi kaçırmış, ertesi gün kaçırılan kişilerden ikisi infaz edilmiş halde bulunmuştu.

DAİŞ’li teröristler dün Kerkük’te de Irak Federal Polis ekibinde görev yapan Ali Munzir isimli bir komiser ve iki polisi kaçırmıştı.

Kaçırılan komiser Ali Munzir’in bugün ölü olarak bulunduğu bildirilirken, diğer iki polisin akibeti ise henüz biliniyor.