Ana içeriğe atla

Diyarbakır Newroz kutlamaları Coronavirüs nedeniyle iptal edildi

Diyarbakır Newroz kutlamaları Coronavirüs nedeniyle iptal edildi
Olağanüstü gündemle toplanan HDP MYK'sinde alınan kararla Coronavirüs nedeniyle 21 Mart’ta düzenlenmesi öngörülen Newroz kutlamaları iptal edildi.
posted onMarch 12, 2020
noyorum

Halkların Demokratik Partisi (HDP), Coronavirüs nedeniyle 21 Mart’ta Diyarbakır’da düzenlenmesi öngörülen Newroz Bayramı kutlamalarını iptal ettiğini duyurdu.

HDP Merkez Yürütme Kurulu (MYK), olağanüstü gündemle parti genel merkezinde bir araya geldi. HDP Eş Genel Başkanları Pervin Buldan ve Mithat Sancar başkanlığında toplanan MYK'da Coronavirüs nedeniyle Newroz kutlamalarının ertelenip ertelenmeyeceği ele alındı.

MYK toplantısında yapılan tartışmaların ardından HDP, 21 Mart'ta Diyarbakır'da yapılacak Newroz kutlamalarının iptal kararı aldı.

HDP: AKP, gerekli tedbirleri almadı

Toplantı sonrası HDP şu açıklamalarda bulundu: “Bilindiği üzere 11 Mart 2020 tarihinde ortak bir açıklama yapmış, görkemli, coşkulu ve kitlesel Newroz Bayramı kutlamalarıyla ilgili olarak hazırlık çalışmalarımızı ulusal ve uluslararası kamuoyuna duyurmuştuk. Ancak, tüm insanlık açısından ciddi bir tehdit haline gelen Korona virüsünün giderek yaygınlık kazandığı gerçeği karşısında iki gündür siyasi partiler ve demokratik sivil toplum örgütleriyle birlikte sağduyulu bir karar almak amaçlı tartışma ve değerlendirmeler yaptık. AKP hükümetinin ve ona bağlı olarak Sağlık Bakanlığı başta olmak üzere ilgili bakanlıkların süreci şeffaf bir biçimde yönetmedikleri, Coronavirüsün gelişimi ile ilgili toplumu doğru bilgilendirmedikleri, bu nedenle de alınması gereken tedbirlerin hızlı ve zamanında alınmadığı gerçeğine güçlü bir vurgu yaparak, AKP hükümetinin bu konudaki sorumluluğunu özellikle belirtmek istiyoruz.

Yürüttüğümüz tartışma ve değerlendirmeler sonucunda; tüm insanlık açısından bir tehdit haline gelen Korona virüsü vakalarının tüm bölge ülkelerinde görüldüğü gibi, Türkiye’de de Korona virüsü vakalarına rastlandığı açıklamaları karşısında; halklarımızın sağlığını her şeyin üstünde görerek, Uluslararası bir etkinlik olan Newroz Bayramı kutlamalarıyla ilgili olarak, yeniden bir karar almanın hayati derecede önemli olduğuna inandık. Bu nedenle; Uluslararası Newroz Bayramı kutlamalarına, uluslararası bir katılım olacağı gerçeğinin bilincinde olarak; bunun doğallığında bir risk oluşturacağını da düşünerek , halkımızın ve uluslararası toplumun sağlığı açısından tedbir alma amaçlı 2020 Newroz Bayramı kitlesel etkinliklerini iptal ettiğimizi halkımıza ve uluslararası topluma duyurmak istiyoruz.

Bizler açısından son derece önemli olan ve hiçbir koşulda kutlamaktan asla vazgeçmeyeceğimiz büyük acılar, bedeller ve mücadeleler sonucunda büyüttüğümüz Newroz Bayramı kitlesel kutlamalarını iptal etme kararını almanın son derece zor olduğunu belirtmek istiyoruz. Ancak halkımızın ve tüm insanlığın sağlığının da çok önemli olduğu bilinci ve sorumluluğu ile böyle bir karar almanın insani, ahlaki ve siyasi açıdan zorunlu olduğuna inandık. Halklarımız ve tüm uluslararası toplumun böylesine zor bir kararı almamızı anlayışla karşılayacağına inanarak, tüm insanlığın sağlığını tehdit eden Korona virüsü ile mücadeleye yoğunlaşmalıyız. Buradan bütün insanlığa geçmiş olsun dileklerimizi iletiyor, Korona virüsü nedeniyle yaşamını kaybedenlere Allahtan rahmet, hastalara acil şifalar diliyoruz.”

11 Mart’ta HDP, Halkların Demokratik Kongresi (HDK), Demokratik Toplum Kongresi (DTK), Özgür Kadın Hareketi (TJA), Demokratik Bölgeler Partisi (DBP), Partiya Azadî, Devrimci Demokratik Kürt Derneği (DDKD), İnsan ve Özgürlük Partisi (PİA), Kürdistan Kominist Partisi (KKP) ve Kürdistan Demokrat Partisi’nin (KDP-Bakûr) temsilcilerinin katılımı ile Newroz Bayramı programı açıklanmıştı.