Ana içeriğe atla

Erdoğan: İdlib’de ölen Türk askeri sayısı 36’ya çıktı

Erdoğan: İdlib’de ölen Türk askeri sayısı 36’ya çıktı
Türk Cumhurbaşkanı Erdoğan, Rusya ve Suriye rejim güçlerinin saldırısı sonucu dünden beri ölen Türk askeri sayısının 36'ya çıktığını söyledi. Erdoğan, İdlib’de çatışmaların başlamasından bu yana 2 bin 100’ün üzerinde Suriye askerinin öldürüldüğünü iddia ederek intikam tehditleri savurdu.
posted onFebruary 29, 2020
noyorum

Rusya Genelkurmay Başkanı Orgeneral Valery Gerasimov ile ABD Genelkurmay Başkanı Orgeneral Mark Milley, İdlib’deki gerginliği azaltılması amacıyla telefon görüşmesi gerçekleştirirkenTürk Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan yaptığı açıklamada, Rusya ve Suriye rejim güçlerinin saldırısı sonucu dünden beri ölen Türk askeri sayısının 36'ya çıktığını söyledi.

Erdoğan, İdlib’de çatışmaların başlamasından bu yana 2 bin 100’ün üzerinde Suriye askerinin öldürüldüğünü iddia ederek intikam tehditleri savurdu.

İdlib meselesinin, Türk devletini farklı şekillerde köşeye sıkıştırmak ve Türk devletinin diğer kazanımlarını engellemek amacıyla özellikle kurgulanmış bir şekilde önlerine çıkarıldığını savunan Erdoğan, Türk askerinin oraya Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad'ın davetlisi olarak gitmediğini, oraya Suriye halkının davetlisi olarak gittiğini iddia etti. Erdoğan, “Suriye halkı tamam demeden bizim oradan çıkmaya niyetimiz yok” dedi.

Erdoğan: İdlib’de önceki gün vermiş oldukları 34 kayıptan sonra 2 Türk askerinin daha öldürülmesi ardından bu sayının 36'ya çıktığını söyledi.

Birleşmiş Milletler (BM) Sözleşmesine göre bir ülkenin hükümeti tarafından davet olmaması durumlarında, başka bir ülkenin askeri gücü o ülkenin sınırlarını geçemez hükmü bulunmasına rağmen Türk devleti Suriye’de asker bulunduruyor.

Rus askeri gücü, Suriye hükümetinin daveti üzerine Suriye’de bulunmakta.

Reuters: ABD ile Rusya, İdlib meselesini görüştü

Öte yandan ABD ile Rusya arasında İdlib'de yaşanan son gelişmelere ilişkin bir telefon görüşmesi gerçekleştirildiği bildirildi.

Reuters’ın geçtiği habere göre, Rusya Savunma Bakanlığı, Rusya Genelkurmay Başkanı Orgeneral Valery Gerasimov ile ABD Genelkurmay Başkanı Orgeneral Mark Milley arasında İdlib’deki gerilimle ilgili telefon görüşmesi gerçekleştiğini duyurdu.

Görüşmede, İdlib’de Türk ordusuna yönelik düzenlenen saldırıların ele alındığı ve bölgede gerginliğin azaltılmasına ilişkin değerlendirmelerin yapıldığı belirtildi.

Görüşmeyle ilgili detaylı bilgi paylaşılamadı.