Ana içeriğe atla

ABD Rojava’da yeni bir askeri üs kurdu

ABD Rojava’da yeni bir askeri üs kurdu
Türk ordusu ve cihatçı çetelerin Rojava’nın Serêkaniyê ve Grê Spi kentlerine yönelik işgal harekatına başlamadan hemen önce Rojava’daki güçlerini geri çekme kararı alan ABD’nin, karar değiştirip petrol bölgelerinde güç bulunduracağını açıklaması ardından Rojava’nın Hesekê kentinde yeni bir askeri üs kurduğu bildirildi.
posted onFebruary 8, 2020
noyorum

Türk devletinin ordusu ve onun güdümündeki cihatçı çetelerle Batı Kürdistan’ın (Rojava) Serêkaniyê ve Grê Spi kentlerine yönelik işgal harekatına başlamasından hemen önce Rojava’daki güçlerini geri çekme kararı alan ABD’nin, aldığı bu kararı değiştirip petrol bölgelerinde güç bulunduracağını açıklaması ardından Rojava’nın Hesekê kentinde yeni bir askeri üs kurduğu bildirildi.

ABD, geçen yıl Rojava’dan çekilme kararı almış ancak daha sonra karar değiştirerek petrol bölgelerinin güvenliği için geri dönmüştü.

Rojava’daki yerel kaynaklar, ABD’nin Rojava’nın Hasekê kentinde yeni bir askeri üs kurduğunu bildirdi.

Kent merkezindeki Hiweran mahallesinde eski bir Öz Savunma Gücü karargahında kurulan üssün DAİŞ’li tutuklularının bulunduğu bir hapishaneye yakın olduğu belirtildi.  

Üsse yerleşen ABD’li askerlerin üsse Amerikan bayrağı astığı görüldü.

Hasekê kentinin bir bölümü omurgasını Kürt Halk Savunma Birlikleri’nin (YPG) omurgasını oluşturduğu Demokratik Suriye Güçleri’nin (HSD), bir bölümü ise Suriye ordusunun kontrolü altında.

Rojava’daki ABD varlığı

ABD askerleri geçen yılın Aralık ayında da Qamişlo kentinin batısında yer alan Hibo köyünde askeri üs kurmuştu.

ABD’nin Rojava’da Tirbespiyê, Rimelan, Çilaxa, Dêrik, Hasekê ve petrol bölgesi Dêrezor’da ayrıca HSD kontöründeki Rakka’da da askeri üsleri bulunuyor.