Ana içeriğe atla

ABD’nin Ortadoğu güçleri Komutanı McKenzie General Mazlum’la görüştü

ABD’nin Ortadoğu güçleri Komutanı McKenzie General Mazlum’la görüştü
ABD’nin Ortadoğu’daki güçlerinin komutanı General Frank McKenzie Rojava’da HSD lideri General Mazlum Kobani ile görüştü.
posted onJanuary 26, 2020
noyorum

ABD’nin Ortadoğu’daki güçlerinin komutanı General Frank McKenzie’nin Batı Kürdistan’a (Rojava) geçerek Demokratik Suriye Güçleri (HS) Komutanı General Mazlum Kobani ile bir görüşme gerçekleştirdiği bildirildi. Görüşmenin Rojava’nın doğusunda bir askeri üste gerçekleştirildiği kaydedildi.

ABD’li Komutan General McKenzie görüşme sonrası yaptığı açıklamada General Mazlum’un ABD’den HSD’ye destek için garanti talebinde bulunduğunu söyledi.

McKenzie, buna karşılık ABD’nin DAİŞ karşıtı görevler sürdürmeye devam edeceğini, HSD kontrolündeki petrol alanlarının korunmasında HSD’ye destek olacağını söylediğini kaydetti.

McKenzie, görüşmede ABD’nin HSD’ye vereceği destek için bir zaman sınırlaması belirlemediklerini vurguladı.

ABD’nin Ortadoğu’daki güçleri Komutanı General McKenzie, “O biliyor ve ben de katılıyorum, burada 100 yıl boyunca olmayacağız. Buda gerçekten ne kadar uzun kalacağımızı bilmiyorum ve buradaki ortaklarımızla çalışmaya devam etme dışında bir talimat almadım” dedi.

 “DAİŞ’e yönelik operasyonlar artırıldı”

Frank McKenzie, ABD ile İran rejimi arasında İran rejimi Devrim Muhafızları (Pasdaran) Kudüs Gücü Komutanı Kasım Süleymani’nin ABD tarafından öldürülmesi ardından yaşanan gerilimli ortamdan sonra DAİŞ’e yönelik durdurulan operasyonların yeniden başlatıldığını ve son dönemde bu operasyonların daha da artırıldığını kaydetti.

McKenzie, haftada 3 ya da 4 operasyon gerçekleştirildiğini ve bundan çok memnun olduklarını söyledi.

“İran rejiminin Suriye’deki vekilleri önemli risk”

ABD ile İran rejimi arasında devam eden gergin durumla ilgili de konuşan McKenzie İran rejiminin Suriye’deki vekil güçlerinin kendileri için önemli risk olabileceği uyarısında da bulundu.

McKenzie’nin Rojava’da HSD Komutanı General Mazlum Kobani ile görüşmek için Rojava’ya gerçekleştirdiği ziyarette ABD askerlerinin konuşlu bulunduğu 5 üste incelemelerde bulunduğu belirtildi.

Özel Kuvvetler Komutanı Hill: HSD ile operasyonlara devam

ABD’nin Irak, Suriye, Güney Kürdistan ve Rojava’daki özel kuvvetlerin komutanı Tümgeneral Eric Hill de McKenzie’ye eşlik etti. Hill, HSD güçlerini eğitmeye ve DAİŞ’in kökünü kurutmak için HSD ile ortak operasyonlar yapmaya devam edeceklerini söyledi.

 Rojava’da Dêrezor’dan Hasekê’ye kadarki alanda şu anda 750 Amerikan askerinin olduğunu belirtiliyor.