Ana içeriğe atla

Mısır’da Türk mallarına karşı boykot kampanyası

Mısır’da Türk mallarına karşı boykot kampanyası
Türk devletiyle büyük gerginlikler yaşanan Mısır’da Türk mallarına karşı kapsamlı bir boykot kampanyası başlatıldı.
posted onDecember 22, 2019
noyorum

Tür Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın hegemonik planları yüzünden Türk devletiyle büyük gerginlikler yaşanan Mısır’da Türk mallarına karşı kapsamlı bir boykot kampanyası başlatıldı.

Türk mallarına karşı boykot yapma çağrısında bulunan Mısır İnsan Halkları Kurumu’na bağlı Adalet ve Kalkınma Örgütü, tüm Arap devletlerine Türk mallarını boykot etme ve Türk lirasının bankalarda alım satımının durdurulması çağrısında bulundu.

Boykot kampanyası hakkında duyuruyu yapan Adalet ve Kalkınma Örgütü Sözcüsü Zidan El-Qenai, bütün Arap devletlerinin büyük bir hamle kapsamında Türk mallarını, Türk şirketlerini ve Körfez’de bulunan Türk çarşılarını boykot etme, Türklerle alışverişlerini durdurma ayrıca Türk turizmine engel olma çağrısında bulundu.

Kahire-Ankara ilişkileri

2013’te Müslüman Kardeşler iktidarının sembolü olan Muhammed Mursi’nin darbe sonucu Cumhurbaşkanlığı’ndan uzaklaştırılıp hapse atılması ardından Müslüman Kardeşler üzerinden İslam ülkeleri üzerinde Osmanlıvari hegemonya kurmak isteyen Türk devleti ile iktidarı ele geçiren şimdiki Cumhurbaşkanı Abdülfettah el Sisi’li Mısır arasında ilişkilerde büyük bir kırılma yaşanmıştı.

Erdoğan’ın Mısır üzerinden kurduğu hegemonik planlarını alt üst eden Sisi, Türk devletinin bölgede yalnız kalmasının ilk işaretini vermişti.