Ana içeriğe atla

Rojava Özerk Yönetimi: Qamişlo saldırılarının sorumlusu Türk devletidir

Rojava Özerk Yönetimi: Qamişlo saldırılarının sorumlusu Türk devletidir
Rojava Özerk Yönetimi, Qamişlo’da bomba yüklü araçlarla sivilleri hedef alan saldırı ile Ermeni Katolik Kilisesi Rahibi Hosip Petoyan ve babası Abraham Petoyan’ın katledildiği saldırıyı kınayarak saldırıdan Türk devletini sorumlu tuttu.
posted onNovember 12, 2019
noyorum

Batı Kürdistan (Rojava) Özerk Yönetimi, dün Qamişlo’da bomba yüklü araçlarla sivilleri hedef alan saldırılardan Türk devletini sorumlu tuttu.

Özerk yönetim ayrıca Ermeni Katolik Kilisesi Rahibi Hosip Petoyan ve babası Abraham Petoyan’ın Dêrezor’da hedef alınarak katledildiği saldırının da sorumlusunun Türk devleti olduğunu belirtti.

Dün Qamişlo kentinde saat 15:00 sularında 2 bomba yüklü bir araç ve motosikletin art arda patlatılması sonucu 6 sivi hayatını kaybetmiş, 40’ın üzerinde sivil ise yaralanmıştı. Saldırıyı DAİŞ terör örgütü üstlendi.

Saldırıya ilişkin yazılı açıklama yapan Rojava Özerk Yönetim, Türk devletinin Rojava’ya yönelik işgal saldırılarının DAİŞ terörünün tamamen yok edilmesini engellediği ve bunu fırsat bilen cihatçı terörist gruplarının tekrardan saldırıya geçtiği kaydedildi.

Açıklamada şu ifadelere yer verildi: “Qamişlo’da yaşanan patlamalarda 6 sivil şehit düşmüş, 40’ı aşkın sivil de yaralanmıştır. Türk devletinin işgal saldırıları ile bu saldırıların amaçları birdir.”

Türk ordusunun kendisine bağladığı cihatçı çete grupları ile Rojava’ya yönelik ortaklaşa başlattığı işgal harekâtının bölgedeki tüm halk ve inançları tehdit ettiği kaydedilen açıklamada “Til Temir bölgesinde yaşayan Asuri ve Süryani halkları, Türk devleti ve çetelerinin katliamları ile karşı karşıyadır. Türk devletinin bölgedeki Hristiyanları hedef alan saldırıları devam ederken, Ermeni Katolik Kilisesi Papazı Hosip Petoyan Bidoyan ve babası Abraham Petoyan DAİŞ çetelerinin saldırısı ile katledildi.”

Her iki saldırıyı kınayan Özerk Yönetim, Ermeni halkı ve hayatını kaybedenlerin  ailelerine başsağlığı dileklerinde bulundu.