Ana içeriğe atla

Alman basını, Alman hükümetinin Kürt düşmanlığını ifşa etti

Alman basını, Alman hükümetinin Kürt düşmanlığını ifşa etti
Alman devletinin Kürtlere karşı düşmanca tutumu, Alman basını tarafından ifşa edildi. Süddeutsche Zeitung, Alman hükümetinin Kürt kurumlarına yönelik haksız baskılarına karşın Neonazilere müsamaha gösterdiği eleştirisinde bulundu.
posted onAugust 14, 2019
noyorum

Alman devletinin Kürtlere karşı düşmanca tutumu, Alman basını tarafından ifşa edildi. Süddeutsche Zeitung gazetesi, Alman hükümetinin Kürt kurumlarına yönelik haksız baskılarına karşın Neonazilere müsamaha gösterdiği eleştirisinde bulundu.

Alman gazetesi Süddeutsche Zeitung, Neonazi grubu 'Combat 18'in yasaklanmasına ilişkin süregelen tartışmalara Kürt kurumlarına karşı haksız baskıları örnek vererek hükümeti eleştirdi. Gazete, Kürt yayınevlerinin baskı altına alındığını ama Alman İçişleri Bakanlığı’nın bu Neonazi grubuna fazla sabır gösterdiğini yazdı.

“İçişleri Bakanlığı Neonazi grubu Combat 18’e fazla sabrediyor”

Süddeutsche Zeitung’un konuyla ilgili haberinde şu ifadeler yer aldı:

"Neonazi grubu 'Combat 18'in Almanya'da hâlâ yasaklanmaması çok gülünç bir durum. Bu grup kendini 2000 yılında yasaklanan Blood & Honour (Kan ve Onur) adlı örgütün silahlı uzantısı olarak tanımlıyor. Bu grup, Hessen eyaletinde Kassel Valisi Lübcke'nin öldürülmesinden kısa süre sonra bile videolarında yüzü örten maskeleriyle direniş tehditleri savuruyor. Neredeyse sanki 'Bizi yasaklayın!' diye yalvarıyorlar. Ama boşuna. İçişleri Bakanlığı'nın gösterdiği bu kadar sabır sayesinde başkaları da sevinecektir.”

“Bakanlık, Erdoğan’a karşı yayın yapan Kürt yayınevine hemen baskın düzenliyor”

Alman hükümetlerinin Türk devleti ile Kürt karşıtlığı temelinde geliştirdikleri kirli ilişkilerin bir derece ifşa edildiği değerlendirmede şu ifadeler kullanılmış:

“Recep Tayyip Erdoğan rejimine karşı yayın yapan bir Kürt yayınevi mi var? Bakanlık hemen 'baskın düzenleyin!' diyor. Polislere yönelik bir saldırıyı yücelten radikal sol bir internet portalı mı söz konusu? Yasak! Ama ırkçı NSU terör örgütüne destek vermiş, onlarca üyesi bulunan bir Neonazi grubu söz konusu olunca 'Her şey sırayla, inceliyoruz' deniliyor."