Ana içeriğe atla

Keyhan Kelhor’dan İran rejimine: Elini müzikten çek

Keyhan Kelhor’dan İran rejimine: Elini müzikten çek
Dünyaca ünlü Kürt Kemençe üstadı Keyhan Kelhor, Kirmaşan’da düzenlediği ‘Şari Xamoş’ konserinde İran rejimi polis güçlerinin konsere gelen müzikseverlere karşı yaptığı saygısızlık ve uyguladığı şiddeti sert bir dille eleştirdi.
posted onJuly 10, 2019
noyorum

Dünyaca ünlü Kürt Kemençe üstadı Keyhan Kelhor, Kirmaşan’da düzenlediği ‘Şari Xamoş’ konserinde İran İslam Cumhuriyeti Haraseti Taqwesan güçlerinin (polis güçleri) konsere gelen müzikseverlere karşı yaptığı saygısızlık uyguladığı şiddeti sert bir dille eleştirdi.

Geçtiğimiz Salı günü Instagram hesabından açıklamalarda bulunan Kelhor, “Bir kemençe üstadı müzisyen olarak dünyanın birçok ülkesinde değişik yerlerde konserler verdim, ancak hiçbir yerde Kirmaşan’da bana ve beni dinlemeye gelen insanlara karşı bu kadar büyük bir saygısızlık ve aşağılanma ile karşılaşmadım” diye belirtti.

Kayhan Kelhor şunları yazdı:

“Konser ardından, konseri izlemeye gelen müzikseverlere karşı bu fiziki ve sözlü saldırı daha sonra da devam etti. Konser ardından caddelere inen insanlara karşı saldırıları beni ve beni dinlemeye gelen insanları çok rencide etti.”

Kendisi de Kirmaşanlı olan dünyaca ünlü Kürt sanatçı Kayhan Kelhor, onu dinlemeye gelen ve şiddetle karşılaşan Kirmaşan halkından özürlerini dileyerek Haraseti Taqwesanların ellerini müzikten çekmesi gerektiğini ifade etti. Kelhor şöyle konuştu:

 Müzikseverlere karşı çağdaşlıktan uzak ve saygısızca davranan İran rejimi polisini sert bir şekilde eleştiren Kelhor, kendisini dinlemeye gelen ve bu saygısızlıkla karşılanan Kirmaşanlı müzikseverlerden özür diledi. Kelhor şunları yazdı:

شهر خاموش

 

“Çağdışlık ve saygıdan uzak sorumsuzca davranan Taqwesan güçlerine şunu söylemeliyim ki; bu topraklarda sanat ve sanatseverliğin tarihi, Taqwesanların tarihinden çok daha kadimdir. Bu o sanattır ki zor ve şiddeti ret eder, sevgi ve saygıyı önceler.”

İran rejimi on yıllardır, İran’da müzik konserlerinin önüne geçmek için türlü türlü engellemeler çıkarmaktadır. Bazı kentlerde konserler düzenlenmesini kesin olarak yasaklamış, çoğu zaman konserlerin düzenleneceği zamandan birkaç saat önce konserlerin düzenlenmesine izin verir.

Dün müzik sanatçısı Sirwan Xosrowideri Qezwin konserini iptal ettiği gibi çoğu zaman da bazı sanatçıların konserlerini tümden iptal eder.

Ayrıca İran rejimi özellikle kadın sanatçıların konserler düzenlemesini engelliyor hatta rejimin yasakları, folklorik ve geleneksel müzik konserlerine kadar ulaşmış durumda.

Keyhan Kalhor’un ‘Şari Xamuş’ konserleri serisinin ilki Tahran’da ikincisi ise geçtiğimiz Salı günü Kirmaşan’da gerçekleştirilmişti.