Ana içeriğe atla

Mesrur Barzani, yeni hükümeti kurmakla görevlendirildi

Mesrur Barzani, yeni hükümeti kurmakla görevlendirildi
Güney Kürdistan’da bölge yönetimi Başkanı Neçirvan Barzani, Mesrur Barzani’yi yeni hükümeti kurmakla görevlendirdi.
posted onJune 13, 2019
noyorum

Kürdistan Bölge Yönetimi Başkanı Neçirvan Barzani, Mesrur Barzani’yi yeni hükümeti kurma yetkisi verildi.

Kürdistan Parlamentosu’nda yapılan oylamada, 97 üyenden 87’sinin oyuyla Başbakanlığa aday gösterilen Mesrur Barzani’ye bugün Kürdistan Bölgesi Başkanı Neçirvan Barzani tarafından resmen hükümeti kurmakla yetkilendirildi.

Gerçekleştirilen törene Kürdistan Parlamentosu Başkanı Vala Ferid ve Yüksek Mahkeme Divanı Başkanı da katıldı.

Törenin ardından bir mesaj yayınlayan Mesrur Barzani, bu süreçte bütün tarafların desteğini beklediğini söyledi.

Görevi aldığı için ilgili taraflara teşekkür eden Mesrur Barzani, belirlenen sürede hükümeti kurmak için çalışacaklarını ifade etti.

Mesrur Barzani şunları söyledi: “Kürdistan Bölgesi’nin yeni hükümet kabinesinde Kürdistan Demokrat Partisi’nin (KDP) adayı olarak başbakanlık için aday gösterilmem ve görevlendirilmemden dolayı Başkan Barzani, KDP Politbürosu, KDP Başkanlık Konseyi, KDP’nin üye ve taraftarlarına teşekkür ediyorum. Ayrıca, bu görevlendirme ve adaylık için Kürdistan Parlamentosu ve parlamentodaki tüm siyasi partilere saygı ve teşekkürlerimi sunuyorum. Sayın Kürdistan Bölgesi Başkanı’na, beni yeni hükümet kabinesini kurmakla görevlendirdiği için teşekkür ediyorum. Güveniniz için teşekkür ediyor, yeni kabineye girmeye karar veren tüm tarafların desteğiyle, bir an önce ülkemize ve ulusumuza değerli hizmetler sunabilmek için belirlenmiş sürede, yeni hükümet kabinesini parlamentoya sunmaya çabalıyorum. Bu süreci başarılı bir şekilde olumlu bir sonuca ulaştırmak için ilgili tüm tarafların bize destek olmasını umut ediyorum.”

avatoday