Ana içeriğe atla

Öcalan: Türk devleti savaş politikası ile bir yere varamaz

Öcalan: Türk devleti savaş politikası ile bir yere varamaz
PKK Lideri Abdullah Öcalan, kardeşi Mehmet Öcalan aracılığıyla Kuzey Kürdistan, ve Rojava siyaseti ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu.
posted onJune 8, 2019
noyorum

PKK Lideri Abdullah Öcalan, bayram görüşü için kendisini ziyaret eden kardeşi Mehmet Öcalan aracılığıyla gündeme dair görüşlerini kamuoyuna iletti.

Mezopotamya Ajansı’nda yer alan habere göre, İmralı Cezaevi'nde tutuklu bulunan PKK Lideri Abdullah Öcalan'ın kardeşi Mehmet Öcalan, bayram görüşü için İmralı Adası’nda ağabeyi Abdullah Öcalan’ı ziyaret ettikten sonra açıklamalarda bulundu.

“Türk devleti savaş politikası ile bir sonuç alamaz”

Öcalan’ın, hem Türk hem de Kürt siyasetine dönük eleştirileri olduğunu da ifade eden Mehmet Öcalan, şunları söyledi:

“Tamamen tıkanan bir dönemden geçtiklerini, imha ve savaş politikaları ile bir sonuç alınamayacağının altını çizdi. Türk devletinin imha ve savaş politikası ile bir sonuç alamayacağını, bu nedenle de yeni bir yönteme ihtiyaç olduğunu söyledi. Hem devlet hem de PKK’nın çözüme dair yeni yöntemler geliştirmesi gerektiğini belirtti. Yine ‘Ölümler üzerinden bir çözüm bulunamaz. Sorunun çözümüne dönük, onurlu bir barışa gidecek yöntemler geliştirilmeli. İmha politikaları ile bir çözüm bulunamaz’ değerlendirmelerinde bulundu.” 

“Görüşme kanalları açılırsa herkes için iyidir"

Öcalan, İmralı’da başlayan avukat görüşmelerinin devam edip etmeyeceği sorusunu da şöyle yanıtladı: “Ne görüşme kanallarının tamamen açıldığını söyleyebilirim ne de kapandığını söyleyebilirim. Biraz beklemek gerek. Eğer ki bu kanallar tamamen açılırsa herkes için iyi bir şeydir. Ancak tamamen kapanırsa herkes için yıkım getirecektir.”

Suriye’nin birliği

Abdullah Öcalan’ın Şengal’in yanı sıra Batı Kürdistan ile ilgili de değerlendirmelerde bulunduğunu ifade eden Mehmet Öcalan, ağabeyinin bu konuda “Kuzey Suriye halkının özgürlükleri için daha fazla mücadele etmesi gerekiyor. Ancak bunu bütün Suriye halkları ile yapmaları gerekir. Suriye’nin birliği için bütün halkların ortak yaşamı hep birlikte inşa etmeleri gerekir. Bunu başarabilirlerse kimse bunu sonlandıramaz” dediğini ifade etti.

“Açlık grevleri bir yere kadar uygulanabilir”

Mehmet Öcalan, PKK Lideri Öcalan’ın açlık grevlerine ilişkin ise, “Açlık grevleri bir eylem yöntemi, ancak bir yere kadar uygulanabilir. Bir yerden sonra ise herkese zarar verebilir. Bu ölümler hem ailelerine hem de bana çok büyük zarar verdi. Bu doğru değil. Siyaset açlık grevleri üzerinden bir yere kadar yapılır sonuna kadar yapılmaz.  Bu aşamadan sonra daha çok demokratik halk eylemliklerinin geliştirilmesi gerekiyor.” değerlendirmelerinde bulunduğunu aktardı.

Abdullah Öcalan’ın yaşamına son veren herkesin ailelerine tek tek başsağlığı mesajlarını iletip, bu ölümlerin yaşanmamasını istediğini söyleyen Mehmet Öcalan, ağabeyinin bu konuda “Bu ölümler hem ailelerine hem de bana çok büyük zarar verdi. Bu doğru değil. Siyaset açlık grevleri üzerinden bir yere kadar yapılır sonuna kadar yapılmaz. 8 arkadaş yaşamlarına son verdi. Hem Avrupa’da hem Güney Kürdistan’da hem de Türkiye cezaevlerinde açlık grevleri oldu. Cezaevlerinde olanlar zaten dört duvar arasında, burada siyaset zaten yapamazlar. Bulundukları yerler itibariyle zaten zor koşullarda yaşıyorlar.

“Dışarıdakiler daha fazla olanağa sahipler”

Mehmet Öcalan, Abdullah Öcalan’ın dışarıdakilere çağrıda bulunduğunu belirterek şu değerlendirmelerde bulunduğun aktardı: “Dışarıda bulunanlar çok daha fazla olanağa sahipler ve çok daha fazla yöntem geliştirebilirler. Dışarıda olanlar örgütlenmelerini yapıp güçlensinler ve demokratik tepkilerini bu anlamda geliştirsinler. Bu yöntem daha doğru bir yöntem olur.”

 “İmkân yaratılırsa tıkanıklık aşılır”

PKK lideri Abdullah Öcalan’ın Kürt sorununa dair çözüm kanallarının tıkanması konusunda hem devlete hem de demokratik kurumlara eleştirilerde bulunduğunu da söyleyen Mehmet Öcalan, imkan yaratılması halinde bu tıkanıklığı aşabileceklerini vurguladığını belirtti. Mehmet Öcalan, ağabeyinin bu noktada daha önce de sarf ettiği gibi “Savaşla ölümlerle bu sorun çözülmez” dediğini kaydetti.