Ana içeriğe atla

Rojava’da şüpheli ekin yangınlarında 4 bin 175 hektar ekin yandı

Rojava’da şüpheli ekin yangınlarında 4 bin 175 hektar ekin yandı
Batı Kürdistan’da hasat mevsiminin yaklaşmasıyla yaşanan şüpheli ekin yangınlarında şu ana kadar 4 bin 175 hektarlık tarım arazisi yandı. Bu alanların çoğu ekin alanları.
posted onJune 2, 2019
noyorum

Batı Kürdistan’da(Rojava) hasat mevsiminin yaklaşmasıyla yaşanan şüpheli ekin yangınlarında şu ana kadar 4 bin 175 hektarlık tarım arazisi yandı. Bu alanların çoğu arpa ve buğdaydan oluşan ekin alanları.
Özellikle Cizre Bölgesi’nde hemen hemen her gün farklı noktalarda yangın çıkarken, itfaiye ekiplerinin de teyakkuz halinde yangınlara müdahale ettiği belirtiliyor. Rojava Özerk Yönetimi’nin de yangınlara karşı bazı tedbirler aldığı aktarıldı.


Yangınları DAİŞ üstlenmişti
Rojava Özerk Yönetimi Acil Durumlar Komitesi, daha önce yaptığı açıklamalarda bölge sakinlerine uyarıda bulunarak yangınların bilerek çıkartıldığını ve tarım arazilerini korumalarını istemişti. DAİŞ çeteleri de internet sitelerinde yayınladıkları bildirilerle çıkan yangınları üstlenmişti.

Tilhemis ilçesinde şu ana kadar 32 yangın çıkarken, bu yangınlarda 350 hektarlık tarım arazisi kül olmuştu. Rojava’da yangın çıkan bölgelerin isimleri şunlar: “Ebû Cirin beldesine bağlı El-Şerqiye, Um El-Qura, Xesan ve El-Qeyrewan köyleri, Akaz beldesine bağlı El-Hibîs, Akaz El-Şerqiyê, El-Hişî, El-Damircî, El-Naam, El-Hemdo, El-Xewla ve El-Hidîbiyê köyleri, Til Ehmed beldesine bağlı El-Betşan, Hirêqîn, Saliya El-Xatûniya, El-Sîkirat ve Lihya Amo beldeleri, Til Hemîs ilçesine bağlı Kalwat, El-Henwa, Xerbî Sewaa, Kehreb istasyonu ve El-Hesewiya köyleri, Ceza beldesine bağlı Zibêda, Akaşa, Mezraa El-Zeqa ve Filistîna El-Xerbî köyleri.

Til Birak ilçesinde ise 26 noktada yangın çıkarken, bu yangınlarda 425 hektarlık tarım arazisi yandı. Yangın çıkan bölgelerin isimleri şunlar: El-Sibêx beldesine bağlı Nasiriyê, El-Sibêx ve El-Aadliyê köyleri, Til Azan köyü ile Xerbîye’ye bağlı Simêhan ve ona bağlı El-Cesaa. Til Hemdî beldesinde bulunan Til Berî, Til Şemis ve Til Zibê köyleri, Til Birêk’in güneyinde bulunan Til Birak, Um Hecer, Recim El-Tifêhî, Hedac, El-Werdiyê ve Misliyê Sekman El-Ali köyleri. En son El-Text, El-Kaxêrta, Koşo, El-Nifayat ve Ebû-Arzelê’de yangınlar çıktı.

Tirbêspiyê de ise toplamda 11 noktada yangın çıktı. Yangınlarda 500 hektarlık tarım arazisi yandı. Yangın çıkan köyler şunlar: El-Şelhomiyê, Cîlîka, Farisok, Um Îzam El-Hirês, Hilêwiyê, Mihemd Diyab, El-Silokiyê, Atewiyê, Mircanê ve Bezûna.