Ana içeriğe atla

Bolton: Elimizde İran’la ilgili ciddi istihbarat var

Bolton: Elimizde İran’la ilgili ciddi istihbarat var
posted onMay 25, 2019
noyorum

ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton, Tahran'ın tehditlerine yönelik ellerinde ciddi istihbarat bilgilerinin olduğunu belirtti.

ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton, İran İslam rejiminin "derin tehlike" arz ettiğini ifade ederken, Tahran'a ve Ortadoğu'daki milis güçlerine yönelik bölgedeki ABD varlığının endişe kaynağı olduğunu belirtti.

Reuters'in haberine göre Bolton, "Petrol tankerleri, pompa istasyonları, Irak ve Suudi Arabistan'a yapılan son saldırılar bizi endişelendiriyor. Ancak bizim bölgedeki varlığımız da İran ve milisleri için endişe kaynağı" dedi.
İran'ın son zamanlardaki tavrına da değinen Bolton, Tahran'ın tehditlerine yönelik ellerinde ciddi istihbarat bilgilerinin olduğunu belirtti.

ABD Başkanı Donald Trump, Cuma günü, yaptığı açıklamada, Körfez'e asker gönderimini doğrularken, elde edilen ABD istihbarat bilgileri ile İran Devrim Muhafızları'nın bölgedeki son saldırılardan doğrudan sorumlu olduğu belirtildi.

Trump konu hakkında Beyaz Saray'a verdiği demeçte, "Ortadoğu'yu korumak istiyoruz. Bunun için bölgeye asker göndereceğiz" dedi.

Bu kapsamda Ortadoğu'ya bin 500 asker gönderilmesi Trump tarafından onaylandı.