Ana içeriğe atla

Tahran dünyanın en yaşanılır şehirleri arasında 199'inci sırada 

Tahran dünyanın en yaşanılır şehirleri arasında 199'inci sırada 
posted onMarch 16, 2019
noyorum

 

Avusturya'nın başkenti Viyana, üst üste 10. kez dünyanın en yaşanılabilir şehri seçildi. Tahran ise 231 kent arasında 199. sırada yer aldı.

Bu yıl 21'incisi yayımlanan Mercer Yaşam Kalitesi Araştırması'na göre en yaşanılabilir şehirler listesinde Viyana'yı İsviçre'nin Zürih, Yeni Zelanda'nın Auckland, Almanya'nın Münih ve Kanada'nın Vancouver kentleri izledi. 

Mercer'in araştırması yapılırken göz önüne alınan faktörler; siyasi istikrar, suç oranları, kişisel haklar ve özgürlükler, sağlık ve eğitim hizmetleri, yaşanan evlerin kalitesi, toplu taşıma hizmetleri ve yapılabilen aktiviteler.

Son sırada yer alan şehir ise Irak'ın başkenti Bağdat oldu. 8 yıldır iç savaşın sürdüğü Suriye'nin başkenti Şam, Bağdat'tan 6 sıra yukarıda yer aldı.
 

کواڵیتى ژیان

 

 

Bu yıl Mercer ilk kez güvenlik üzerinde ayrı bir değerlendirme yaparak şehirleri buna göre de ayrıca sıralandırdı. Bu listede de birinci sırayı Lüksemburg aldı.

Lüksemburg'u, Finlandiya'nın başkenti Helsinki ile İsviçre'nin üç şehri; Basel, Bern ve Zürih izledi.

Ülkede istikrar, suç oranları, kanunların uygulanması, kişisel özgürlüklere getirilen sınırlar ve medyada sansür konuları değerlendirilerek yapılan güvenlik sıralamasında son sırada ise Şam yer aldı.

Kişisel güvenlik açısından Şam'dan sonra gelen en kötü şehirler Bangui (Orta Afrika Cumhuriyeti), Sana (Yemen), Kinşasa (DR Kongo), Bağdat (Irak) ve Karaçi (Pakistan) oldu.

باشى ژیان

 

Yaşanılacak en iyi 10 şehir

1.  Viyana

2.  Zürih

3.  Vancouver

4.  Münih

5.  Auckland

6.  Düsseldorf

7.  Frankfurt

8.  Kopenhag

9.  Cenevre

10.  Basel

Yaşanılacak en kötü 10 şehir

1.  Bağdat

2.  Bangui

3.  Sana

4.  Port au Prince

5.  Hartum

6.  N'Djamena

7.  Şam

8.  Brazzaville

9.  Kinşasa

10.  Conakry