Ana içeriğe atla

Doğu Kürdistanlı mültecilerin koruma başvurusuna red

Doğu Kürdistanlı mültecilerin koruma başvurusuna red
posted onJanuary 19, 2023
noyorum

Muğla’nın Marmaris ilçesinde gözaltına alınan ve sınır dışı edilmek istenen Doğu Kürdistanlı siyasi aktivistler Shawgar Mohammadi ve Hossein Menbari için (Amanj) yapılan uluslararası koruma başvurusu reddedildi.

Mezopotamya Ajansı’nda yer alan habere göre, Muğla'nın Marmaris ilçesi liman yakınlarında 15 Aralık’ta gözaltına alınan ve sınır dışı edilmek istenen Rojhilatlı 2 mülteci için yapılan uluslararası koruma başvurusu reddedildi. 
İran'a sınır dışı edilmek istenen ve idam edilme tehlikesi bulunan Shawgar Mohammadi ve Hossein Menbari (Amanj) isimli Kürt aktivistler için 20 Aralık'ta yapılan başvuru, mültecilerin avukatları olmadan mülakattan sonra reddedildi.
 
Ula ilçesinde bulunan geri gönderme merkezinde tutulan mültecilerle 6 Ocak'ta görüşen avukatları yaptığı açıklamada, açık talepleri ve vekaletnamelerine rağmen avukatsız olarak görüşme yapıldığını, dosyadaki mülakat formundan öğrendiklerini aktardı. Dosyadaki evrakların örneğini isteyen avukatların bu talebi de reddedilirken, talebe ilişkin dilekçenin alınmasını ve yazılı olarak reddedilmesini istediklerinde ise evrak kayıt sistemi olmadığı gerekçesiyle dilekçeleri de işleme alınmadı.
 
BAŞVURU REDDEDİLDİ
 
Bunun üzerine 10 Ocak’ta merkezde bulunan göç idaresine giden avukatlar hem yaşanan sorunları iletti hem de evrak örneklerini talep etti. Avukatlar burada müvekkillerinin uluslararası koruma başvurularının reddedildiğini öğrendi. Avukatlar karara itiraz edecek.