Ana içeriğe atla

Selahattin Demirtaş: PKK, Türkiye’ye karşı silah bırakmalıdır

Selahattin Demirtaş: PKK, Türkiye’ye karşı silah bırakmalıdır
posted onJuly 18, 2022
noyorum

Selahattin Demirtaş, “İmralı tecridi” ve askeri operasyonların PKK’nin silah bırakmasının önündeki iki temel engel olduğunu belirterek, buna rağmen “PKK’nin Türkiye’ye karşı silahları tümden susturmasını, bırakmasını isterim” dedi.

Eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, T24’ten Murat Sabuncu’ya gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu.

PKK ile HDP arasında bir bağ olmadığını söyleyen Demirtaş, “HDP, PKK’nin uzantısı, sözcüsü ya da destekçisi değildir. PKK ile bir bağı yoktur. Bunu Türkiye kamuoyuna anlatabilmemiz gerekir. Demokratik siyaset yürüten bir partinin silahlı bir örgütle bağı olamaz” ifadelerini kullandı.

Devletin ve PKK’nin şiddet zemininin dışına çıkması gerektiğini dile getiren Demirtaş, “Ben mümkünse PKK’nin Türkiye’ye karşı silahları tümden susturmasını, bırakmasını isterim. Ancak ve ne yazık ki ortada iki temel engel var, bunları da herkesin bilmesi lazım. İlki, Hükümet askeri operasyon dışında hiçbir seçeneği devreye koymuyor, tartışmıyor, silahta ısrar ediyor. Oysa biz PKK’nin ikna edilmesi gerektiğini savunuyoruz. Burada da ikinci engel çıkıyor, o da İmralı tecrididir. Çünkü PKK’yi ikna edebilecek kişi Öcalan’dır, onu da yıllardır tecritte tutuyorlar. Bu engellere rağmen PKK silahlarını susturursa bundan mutlu olurum” açıklamasında bulundu.

Akan kanın durması için hükümetin PKK Lideri Abdullah Öcalan ile görüşmesi gerektiğini söyleyen Demirtaş, “Akan kanın durması AKP’ye oy getirir diye barışa karşı çıkmak ahlaken de siyaseten de yanlış olur. AKP’ye yarayıp yaramayacağını bilemem ama Türkiye toplumuna yarar, herkes nefes alır. Böyle bir durumda HDP seçmeni AKP’ye oy verir mi diye merak ediliyorsa bunun yanıtını ancak sandıkta görebiliriz” şeklinde konuştu.