Ana içeriğe atla

Erdoğan 10 büyükelçinin “istenemeyen adam” ilan edilmesi talimatı verdi 

Erdoğan 10 büyükelçinin “istenemeyen adam” ilan edilmesi talimatı verdi 
posted onOctober 25, 2021
noyorum

  
 Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, tutuklu insan hakları savunucusu Osman Kavala’nın “derhal serbest bırakılması” çağrısı yapan 10 büyükelçinin “istenmeyen adam” ilan edilmesi talimatı verdiğini açıkladı. 
  
Eskişehir’de konuşan Erdoğan, Osman Kavala’nın serbest kalmasını isteyen büyükelçilere sert tepki gösterdi. 
 
 Büyükelçilerin çağrısını terbiyesizlik olarak niteleyen Erdoğan, “Öbür tarafta yatıp kalkıyorlar, Kavala Kavala, Kavala Kavala. Kavala dediğin Soros'un Türkiye şubesi. 10 büyükelçi onun için Dışişleri Bakanlığı'na geliyor. Bu ne terbiyesizliktir ya? Siz burayı ne zannediyorsunuz? Burası Türkiye Türkiye! Burası zannettiğiniz gibi kabile devleti değil, anlı şanlı Türkiye burası. Burada kalkıp da Dışişleri'ne gelip talimat verme gibi bir yola giremezsiniz. Gerekli talimatı ben de Dışişleri Bakanımıza verdim. Ne yapması gerektiğini söyledim. Bu 10 tane büyükelçinin bir an önce istenmeyen adam ilan edilmelerini hemen halledeceksiniz dedim. Zira, bunlar Türkiye'yi tanıyacaklar, anlayacaklar, bilecekler. Türkiye'yi bilmedikleri, anlamadıkları gün burayı terk edecekler.” diye konuştu. 
  
 Konuşmasında HDP’nin tutuklu eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ı da hedef alan Erdoğan, “Yasin Börü'yü öldüren Selo değil miydi, oradaki vatandaşları sokağa döken Selo değil miydi? Kalktılar, onu içeriden nasıl çıkarırız bunun gayreti içindeler. Yargı ne diyorsa o! Çıkaramayacaksınız. Selo'nun eşi TV programına çıkıyor. Çocuklarımla masumane oturuyorum diyor. Senin çocukların masumane de, toprak altındaki günahsız vatandaşlarımızın geride bıraktıkları yavruları, Yasin Börü'nün ailesi ne? Onlar masum değil mi? Onlar şu anda anneleri ile beraber masumane yaşıyorlar. Onları nereye koyacaksın. Sen anasın da, Yasin'in anası ana değil mi?” dedi. 
  
Geçtiğimiz hafta ABD, Fransa, Almanya, Hollanda, İsveç, Norveç, Finlandiya, Danimarka, Kanada ve Yeni Zelanda’nın Ankara Büyükelçileri yayımlamış oldukları ortak açıklamada, Osman Kavala’nın “derhal serbest bırakılmasını” istemişlerdi.