Ana içeriğe atla

“Protokol krizinin nedeni Michel ile von der Leyen arasındaki çocukça gerilim”

“Protokol krizinin nedeni Michel ile von der Leyen arasındaki çocukça gerilim”
posted onApril 14, 2021
noyorum

Belçika basınında çıkan haberlere göre, Ankara’da yaşanan koltuk krizinin nedeni, AB Konseyi Başkanı Charles Michel ile AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen arasındaki çocukça gerilim. 

Koltuk krizi, Avrupa’da tartışılmaya devam ediyor. Avrupa Parlamentosu’nun ikinci büyük grubu Sosyal Demokratlar Michel’in istifasını isterken, diğer üyeler Michel’in von der Leyen’den açıkça özür dilemesini talep ediyor.

AB diplomatlarına göre, Michel toplantı başlamadan protokol sorununa müdahale etseydi ve çözüm isteseydi, Covid-19 salgını ve ekonomik sıkıntılar nedeniyle zor günler geçirdiği için AB ile anlaşmak isteyen Türk tarafı bunu reddetmeyecekti.

Belçika basını, Michel’in protokol krizine sessiz kalma sebebinin, iki AB lideri arasında göreve geldikleri günden bu yana süre gelen “çocukça rekabet” olduğunu yazdı. 

Belçika basınına göre, koltuk krizine Michel’i Cumhurbaşkanı, von der Leyen’i de Başbakan olarak anan AB Konsey Başkanı’nın protokol ekibi sebep oldu. 

Covid-19 sebebiyle von der Leyen’in protokol ekibi Ankara’ya gitmeyince, Michel’in ekibi “kendi patronlarını” yüksek koltuğa oturttu.