Ana içeriğe atla

Erdoğan: Mevcut kriz, Ukrayna’nın toprak bütünlüğü temelinde çözülmeli

Erdoğan: Mevcut kriz, Ukrayna’nın toprak bütünlüğü temelinde çözülmeli
posted onApril 14, 2021
noyorum

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenski ile yaptığı basın toplantısında Ukrayna ile Rusya arasında yaşanan gerilim için “Mevcut krizin Ukrayna'nın toprak bütünlüğü ve uluslararası hukuk temelinde çözülmesi gerektiğine inanıyoruz” dedi.

Kiev ile Moskova arasındaki siyasi gerilimin üst seviyeye çıktığı günlerde, İstanbul’da önemli bir görüşme gerçekleşti. Türkiye’yi ziyaret eden Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenski, Erdoğan ile baş başa görüştükten sonra ortak basın toplantısı düzenlendi.

Ukrayna’nın toprak bütünlüğüne vurgu yapan Erdoğan, Karadeniz’de gerilim istemediklerini belirtti.

Erdoğan, "Karadeniz'in bir barış, huzur ve işbirliği denizi olmaya devam etmesi temel hedefimizdir. Ortak coğrafyamızda ne surette olursa olsun gerilimin artmasını arzu etmiyoruz" dedi.

Ukrayna ile olan işbirliğinin üçüncü ülkelere karşı bir girişim olmadığının altını çizen Erdoğan, "Mevcut krizin Ukrayna'nın toprak bütünlüğü ve uluslararası hukuk temelinde barışçıl ve diplomatik yöntemlerle çözülmesi gerektiğine inanıyoruz. Son dönemde sahada gözlemlediğimiz endişe verici tırmanmanın bir an evvel son bulmasını, ateşkesin sürdürülmesini temenni ediyoruz” ifadesini kullandı.