Ana içeriğe atla

Yönetmelik değişti: Cumhurbaşkanına hakaret eden öğrenci artık yurtta barınamayacak

Yönetmelik değişti: Cumhurbaşkanına hakaret eden öğrenci artık yurtta barınamayacak
posted onApril 14, 2021
noyorum

Gençlik ve Spor Bakanlığı Yurt Hizmetleri Yönetmeliği’nde yapılan değişikliğe göre, bir öğrencinin KYK yurtlarında barınabilmesi için "cumhurbaşkanına hakaret etme suçundan mahkûm olmamak" şartı aranacak. Bir öğrenci bu suçu yurtta barındığı sürede işlerse, yurt ile ilişiği kesilecek.

Hürriyet’te yer alan habere göre Gençlik ve Spor Bakanlığı Yurt Hizmetleri Yönetmeliği’nde yapılan değişiklikler sonucunda, öğrencilerin KYK yurtlarında barınma şartlarının kapsamı genişletildi.

Değişikliğe göre, taksirli suçlar ile kısa süreli hapis cezasına seçenek yaptırımlara çevrilmiş veya sayılan suçlar dışında tecil edilmiş hükümler hariç olmak üzere, kasten işlenen bir suçtan dolayı altı ay veya daha fazla süreyle hapis cezasına ya da affa uğramış olsa bile devletin güvenliğine karşı suçlar, cumhurbaşkanına hakaret, devletin egemenlik alametlerini aşağılama, devletin kurum ve organlarını aşağılama, cinsel dokunulmazlığa karşı suçlar, hayasızca hareketler, spor müsabakalarına dayalı bahis ve şans oyunlarını oynatma, gibi suçlardan mahkûm olmaması ve yurt başvurusu yaptığı tarihte 35 yaşını doldurmamış olması şartı da aranacak.

Terör örgütlerinin eylemlerine katıldığı tespit edilenlerin, devam etmekte oldukları öğretim kurumundan bir aydan fazla uzaklaştırma cezası almış olanların, yeniden öğrenime başladıkları tarihe kadar yurtla ilişikleri kesilecek.