Skip to main content

DAİŞ Kürtlere saldırıyor, Irak güçleri umursamıyor: 4 yaralı

DAİŞ Kürtlere saldırıyor, Irak güçleri umursamıyor: 4 yaralı
Erbil idaresi dışında kalan Kürdistan toprakları içerisinde yer alan Kerkük, Diyala ve Selahaddin’e saldırılarını artıran DAİŞ, Diyala’da yeni bir bombalı saldırı gerçekleştirdi. Xaneqin Kaymakamı Diler Hesen Saye, Irak güvenlik güçlerini, DAİŞ’in Kürtlere yönelik saldırılarını umursamamakla suçladı.
posted onMay 14, 2020
nocomment

Güney Kürdistan’daki (Başûr) Kürdistan Bölge Yönetimi idaresi dışında kalan Kürdistan toprakları içerisinde yer alan Kerkük, Diyala ve Selahaddin’e saldırılarını sürdüren terör örgütü DAİŞ, yeni bir bombalı saldırı daha gerçekleştirdi.

DAİŞ’in Diyala’ya bağlı Celevla kasabasında düzenlediği bombalı saldırıda 4 sivilin yaralandığı ifade edildi. Saldırı sonrası Irak ordusuna bağlı güçlerin bölgeye intikal ettiği belirtildi.

Saldırı ile ilgili Başûr basınının geçtiği haberlere göre, Diyala Emniyet Müdürlüğünden Yüzbaşı Habib eş-Şammari yaptığı açıklamada, DAİŞ’li teröristlerin Diyala’ya bağlı Celevla kasabası yakınında yol kenarına döşedikleri patlayıcıyı uzaktan kumandayla infilak ettirdiğini dile getirdi.  

Terör örgütü DAİŞ’in düzenlediği bombalı saldırıda 4 sivilin yaralandığını aktaran Şammari, olayın hemen ardından bölgede operasyon başlatıldığını belirtti.

Xaneqin Kaymakamı: Irak güvenlik güçleri DAİŞ’in Kürtlere saldırılarına umarsız

Öte yandan DAİŞ’in son haftalarda Kürt yerleşim yerlerinde özellikle Kürtlere karşı saldırılarını artırmasıyla ilgili açıklamalarda bulunan Xaneqin Kaymakamı Diler Hesen Saye, DAİŞ’in Kürt köylerine yaptığı saldırılar ve uyguladığı baskılar karşısında Irak Güvenlik Güçleri umarsız davrandığını söyledi. Saye, Irak güçlerinin bu umursamaz tutumu nedeniyle Kürt köylerinin güvenlik korkusu nedeniyle boşaltılma tehlikesi ile karşı karşıya olduğuna dikkat çekti.

Konuyla ilgili Basnews’e açıklamalarda bulunan Diler Hesen Seye, Irak Güvenlik Güçleri’nin Diyala kenti sınırlarındaki, özellikle de Xaneqin’deki Kürt köylerini koruma konusunda çok duyarsız davrandığını dile getirdi.

Irak Güvenlik Güçlerinin Kürt köylerini koruma konusundaki duyarsızlıklarının her gün bir Kürt köyüne baskı ve Kürt vatandaşlarının kaçırılarak katledilmesine sebep olduğuna dikkat çeken Diler Hesen Saye, bu şekilde devam etmesi halinde bölgede bulunan bir çok Kürt köyünün boşaltılmak zorunda kalacağına vurgu yaptı.

Xaneqin Kaymakamı açıklamalarının sonunda, Irak Güvenlik Güçleri’nin hayatını kaybeden sivil Kürt vatandaşların cenazelerini saatlerce kaldırmadığını ve olay yerinde bıraktığını dile getirdi.

Geçtiğimiz 2 gün içerisinde Xaneqin sınırları içerisinde en az 4 sivil Kürt vatandaşı DAİŞ’li teröristlerin saldırılarıyla katledildi.