Skip to main content

YNK’li Şêrwan Mirza: Zurfi’nin programında 140’ıncı madde yok

YNK’li Şêrwan Mirza: Zurfi’nin programında 140’ıncı madde yok
YNK Parlamenteri Şêrwan Mirza, Irak’ta hükümeti kurmakla görevlendirilen ve dün parlamentoya hükümet programını sunun Adnan Zurfi’nin programında 140’ıncı maddenin uygulanmasının yer almadığını söyledi.
posted onApril 5, 2020
nocomment

Kürdistan Yurtseverler Birliği (YNK) Parlamenteri Şêrwan Mirza, Irak’ta yeni hükümeti kurmakla görevlendirilen Adnan Zurfi’nin hükümet programında 140’ıncı maddenin uygulanmasının yer almadığını söyledi.

Irak Cumhurbaşkanı Berhem Salih, 17 Mart'ta hükümeti kurma görevini eski Necef Valisi Adnan Zurfi'ye vermişti.

Irak’ta hükümet kurmakla görevlendirilen Adnan Zurfi, dün Irak Parlamentosuna hükümet programını sunmuştu.

Zurfi’nin Parlamentoya sunduğu hükümet programıyla ilgili Basnews’e açıklamalarda bulunan Irak Parlamentosunun YNK’li üyesi Mirza, Zurfi’nin programında tartışmalı bölgelerle ilgili Irak anayasasının 140’ıncı maddenin uygulanmasının yer almadığını söyledi.

Şêrwan Mirza, Zurfi’nin parlamentoya sunduğu programın 16 bölümden oluştuğunu, programda 2020 bütçesi, erken seçim ve Irak’ta yeni tip Coronavirüse (Covid-19) karşı daha etkin bir şekilde mücadele edileceğiyle ilgili maddeler yer aldığını ancak 140’ıncı maddenin uygulanmasıyla ilgili herhangi bir planlamanın yer almadığını vurguladı.

YNK’li Şêrwan Mirza, program çerçevesinde 2020 bütçe yasa tasarısının en kısa sürede parlamentonun gündemine gelmesinin kararlaştırıldığını belirterek, ayrıca erken seçim için geçici hükümetin hazırlık yapması sözleri temelinde güven oylamasının olacağını söyledi.

Şêrwan Mîrza, Adnan Zurfi’nin programında ayrıca askeri ve güvenlik meseleleriyle ilgili öneriler ile Peşmerge güçlerine yönelik yapılacak destekten söz edildiğini dile getirdi.

Adnan Zurfi’nin programında Kürdistan Bölge Yönetimi ile Irak hükümetleri arasındaki ilişkilere de değindiğini belirten Şêrwan Mirza, “Adnan Zurfi, Kürdistan hükümeti ile olumlu ve birbirini anlama çerçevesinde iyi bir ilişki olduğundan bahsetmiş. Ancak tartışmalı bölgelerin  durumu, Kürdistan Bölge Yönetimi’nin bütçedeki payı ve tartışmalı bölgelerde uygulanması gereken 140’ıncı madde programda yer almamış” dedi.

Adnan Zurfi’nin bakanlıkları görevlendirdikten sonra 30 gün içerisinde hükümeti kurması gerekiyor.

Tartışmalı bölgeler ve 140’ıncı madde

Irak Anayasası’nın 140’ıncı maddesi, devrik diktatör Saddam Hüseyin liderliğindeki Baas yönetimi döneminde, Araplaştırma politikası çerçevesinde demografisi değiştirilen ve tartışmalı bölgeler diye tabir edilen Kerkük, Selahedin, Xaneqin, Xurmatu ve Diyala gibi Kürdistan topraklarını kapsıyor.

Saddam diktatörlüğü döneminde bu bölgelerdeki Kürtler zorla göç ettirilirken, yerlerine dışarıdan getirilen Araplar yerleştirilmişti.

Baas rejiminin devrildiği 2003 yılından sonra 2005’te yazılan Irak anayasasında, 140’ıncı madde başlığı altında bu bölgelerde gerçekleştirilmiş Araplaştırma politikası öncesindeki demografisi göz önünde bulundurularak referanduma gidilmesi ve buraların Bağdat’a mı Erbil’e mi bağlanacağının halka sorulması kararlaştırılmışı. Ancak Bağdat yönetimleri,  üzerinden 15 yıl geçmesine rağmen 140’ıncı maddeyi uygulamaya yanaşmadı.

25 Eylül 2017’de gerçekleşen Kürdistan bağımsızlık referandumu sonucunda yüzde 92,73 'Evet' çıkmıştı. Referandum sandığı, Kerkük dahil Kürdistani bölgelerin tümünde kurulmuştu.