Skip to main content

İran rejiminden ‘düşük riskli’ ekonomik faaliyetlere devam kararı

İran rejiminden ‘düşük riskli’ ekonomik faaliyetlere devam kararı
Coronavirüs salgınından en çok etkilenen ülkeler sıralamasında ilk onda yer alan İran rejimi, Coronavirüs salgınına rağmen 11 Nisan’dan itibaren ‘düşük riskli’ ekonomik faaliyetlere devam edeceğini duyurdu.
posted onApril 5, 2020
nocomment

İran İslam Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, İran ve Doğu Kürdistan’da (Rojhelat) yeni tip Coronavirüs (Kovid-19) kaynaklı yüksek sayıda ölüm ve vaka kaydedilmesine rağmen, 11 Nisan’dan itibaren ‘düşük riskli’ ekonomik faaliyetlere devam edileceğini açıkladı.

Konuyla ilgili Reuters’ın geçtiği habere göre Ruhani, devlet televizyonunda yer alan konuşmasında şu ifadeleri kullandı:

“Sağlık Bakanlığı’nın gözetimi altında, tüm bu düşük riskli ekonomik faaliyetler 11 Nisan Cumartesi gününden itibaren devam edecek. Tüm kamu çalışanlarının üçte ikisi Cumartesi gününden itibaren ofis dışından çalışacak.”

Hasan Ruhani, bu kararın, sağlık otoriteleri tarafından verilen evde kalma tavsiyesiyle çelişmediğini de savundu.

İran ve Rojhelat’ta 15 günlük Newroz tatili biterken İran rejim yetkilileri tarafından verilen resmi rakamlara göre günlük vaka sayısında bir gerileme görünüyor. Rejim yetkilileri tarafından Coronavirüs salgınıyla ilgili yapılan son açıklamada, İran ve Rojhelat’ta vaka sayısının 58 bin 236, can kayıplarının da 3 bin 603 olduğu iddia edildi ancak yerel kaynaklar ve sahada Coronavirüsle mücadele yürüten doktorlar resmi rakamların gerçekten çok daha düşük olduğunu, gerçek rakamların çok daha yüksek olduğunu bildiriyor.