Skip to main content

Libya’da çatışmalar başladı: Rojava işgalinde yer alan Türk General öldürüldü

Libya’da çatışmalar başladı: Rojava işgalinde yer alan Türk General öldürüldü
Berlin’de çok ülkenin katılı ile gerçekleştirilen Libya Konferansı’nın hemen ertesi günü Libya’da Ulusal Ordu ile Serrac hükümetine bağlı milisler arasında çatışmaların yeniden başladığı bildirildi. Öte yandan El-Arabia, Rojava işgaline de katılanTürk general Halil Soysal’ın Libya’da öldürüldüğünü yazdı.
posted onJanuary 21, 2020
nocomment

Libya Ulusal Ordusu ile Fayiz es-Serrac hükümetine bağlı milisler arasında Trablus’ta yaşanan çatışmalar ardından ateşkesin sağlandığının açıklanmasından sadece bir hafta sonra ateşkes uygulanmadan çöktü. Berlin Konferansı'nın bitiminden sadece birkaç saat sonra taraflar arasında ağır silahlı çatışmalar meydana geldi. 

Libya Ulusal Ordusu’na mensup bir saha komutanı, “Geçen Pazar günü ilan edilen ateşkes gayri resmi olarak çöktü" dedi. Serrac hükümetine yakın yerel medyanın, Ayn Zara cephesinde Serrac güçleri komutanı Yusuf el-Emin'den aktardığı haberinde, hükümet güçlerinin Ulusal Ordu kuvvetlerinin başkentte birkaç eksendeki ilerleme girişimlerini püskürttüğünü iddia etti. Öte yandan Trablus'un güneyinde de çatışma sesleri duyuldu.

Berlin’de çok ülkenin katılı ile gerçekleştirilen Libya Konferansı’nın hemen ertesi günü Libya’da Ulusal Ordu ile Serrac hükümetine bağlı milisler arasında çatışmaların yeniden başladığı bildirildi. Öte yandan El-Arabia, Rojava işgaline de katılanTürk general Halil Soysal’ın Libya’da öldürüldüğünü yazdı.

Trablus'un çevresindeki birçok alan, iki taraf arasında karşılıklı roket ve havan toplarının atıldığı bir sahaya dönüştü.

Libya Ulusal Mutabakat Hükümeti'ne (UMH) bağlı milis gruplar Operasyon Sözcüsü Abdulmalik el-Medeni, General Halife Hafter komutasındaki Libya Ulusal Ordusu’nui başkentin güneyinde Selahaddin bölgesindeki mahallelere top atışı yapmakla suçladı. Medeni, bu saldırıyı Berlin konferansının hemen ardından gerçekleşen ateşkesin yeni ve tekrarlanan bir ihlali olarak tanımladı.

Trablus'taki Serrac hükümetine bağlı petrol şirketinin faaliyet gösterdiği Şerrare ve El-Fil petrol sahalarından petrol taşımacılığını durduğunu açıkladı. Şerrare sahasını Ez-Zaviye petrol limanına ve El-Fil sahasını Mellitah petrol limanına bağlayan boru hatlarının kapatıldığı belirtildi. İtalyan enerji grubu ENI, Libya’daki El-Fil petrol sahasında bir vananın kapanması nedeniyle petrol üretiminin kısmen azaldığını açıkladı. Reuters haber ajansının ENİ grubun sözcüsünden aktardığına göre, Fil-Mellitah boru hattındaki Hamada istasyonuna bir petrol vanasının zorla kapatılmasının ardından El-Fil petrol sahasındaki üretim şu anda kısmen azaldı. Söz konusu petrol sahası, Libya Ulusal Petrol Şirketi ve ENI'nin ortak girişimi çerçevesinde Mellitah Petrol ve Gaz Şirketi tarafından yönetilmektedir.

Türk General öldürüldü

Öte yandan El-Arabia, Türk devlet yetkilileri ve Türk Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Libya’da Türk askerinin bulunmadığı şeklindeki açıklamalarını yalanlayarak Halil Soysal isimli Türk Generalin Libya’da öldürüldüğü haberini servis etti.

Türk General Halil Soysal’ın Türk devletinin ordusu ve ona bağlı cihatçı çetelerle Batı Kürdistan’a (Rojava) yönelik gerçekleştirdiği işgal operasyonlarında bizatihi yer aldığı ve daha sonra yasa dışı bir şekilde Libya’ya geçtiği bildirildi

Türk devleti, Libya’nın yüzde onluk bir toprak parçasına hakim olan ve askeri güç olarak 30’dan fazla radikal İslamcı gruptan oluşan bir milis kuvvetine sahip Libya Ulusal Mutabakat Hükümetine destek için Libya’ya asker gönderme tezkeresini parlamentosundan geçirdikten sonra Suriye’nin İdlib kentinde bulunan güdümündeki cihatçı paramiliterleri Libya’ya göndermişti.

Erdoğan, Almanya’ın başkenti Berlin’de düzenlenen Libya Konferansı öncesi Türk askerini Libya’ya göndereceklerini söylemiş ancak konferans sonrası yaptığı açıklamada Libya’ya asker göndermediklerini iddia etmişti.