Skip to main content

 İran rejimi protestolarda öldürülenlerin sayısını vermedi: Savcılık açıklayacak

 İran rejimi protestolarda öldürülenlerin sayısını vermedi: Savcılık açıklayacak
İran rejimi, İran ve Rojhelat’ta akaryakıta yapılan aşırı zam ardından başlayan protesto gösterilerinde hayatını kaybedenlerin sayısıyla ilgili Uluslararası Af Örgütü gibi kuruluşların verdikleri rakamlara tepki göstererek bu kuruluşların verdikleri sayıların gerçek olmadığını iddia etti.
posted onNovember 30, 2019
nocomment

İran İslam Cumhuriyeti rejimi, İran ve Doğu Kürdistan’da (Rojhelat) akaryakıta yapılan aşırı zam ardından başlayan protesto gösterilerinde hayatını kaybedenlerin sayısıyla ilgili Uluslararası Af Örgütü gibi kuruluşların verdikleri rakamlara tepki göstererek bu kuruluşların verdikleri sayıların gerçek olmadığını iddia etti.

Uluslararası Af Örgütü bugün yaptığı açıklamada protestolarda 161 kişinin İran rejim güçleri tarafından öldürüldüğünü duyurmuş ve sayının daha yüksek olabileceğini belirtmişti.

İran rejimi İçişleri Bakan Yardımcısı Cemal Orf, Uluslararası Af Örgütü’nün İran ve Rojhelat’ta gerçekleşen protesto gösterilerinde en az 161 kişinin öldüğüne ilişkin açıklamasının doğru olmadığını iddia etti.

İran rejimi resmi haber ajansı IRNA'nın geçtiği haberde Orf, ölü sayısının olduğundan fazla gösterildiğini iddia ederek, "Uluslararası kuruluşların gösterilerdeki ölü sayısına ilişkin açıkladığı rakamlar muteber değildir" dedi. Ancak Cemal Orf, ölü sayısına ilişkin güncel bir rakam vermedi ve gösterilerde hayatını kaybedenlerin sayısının savcılık tarafından açıklanacağını söyledi.

iran

 

ABD yaptırımları ardından büyük ekonomik kriz

ABD yönetiminin İran rejimi ile 2015 yılında yapılan nükleer anlaşmadan çekilip Tahran’a ağır ekonomik yaptırımları uygulaması ardından İran rejimi büyük bir ekonomik krize girmişti. Rejim, krizin faturasını halka ödettirmek için bazı hamleler başlatmış, bu hamleler İran ve Rojhelat’ta halkın rejime karşı büyük bir öfke biriktirmesine sebep olmuştu.

İran rejiminin 15 Kasım'da benzine 3 kat zam yapıldığının açıklanmasının ardından halkın biriken öfkesi patlamış ve neredeyse İran ve Rojhelat’ın bütün kentlerinde rejime karşı geniş katılımlı protesto gösterileri başlamıştı.

Bir haftadan fazla süren bu protesto gösterilerinde İran rejim güçlerinin protestolara sert müdahalesi ve hedef gözeterek protestoculara karşı gerçek mermilerle saldırması sonucu 200’e yakın sivil hayatını kaybetmiş,  3 binin üzerinde kişi yaralanmış ve 7 binden fazla kişi de gözaltına alınmıştı.

Rejim güçlerinin bu saldırılarına karşılık göstericiler birçok kentte bankalar, resmi kurumlar, benzin istasyonları ve polis merkezlerini ateşe vermişti.

İran rejim yetkilileri, şu ana kadar gösterilerde hayatını kaybedenlerin sayısını açıklamaktan kaçınırken Uluslararası Af Örgütü, yaptıkları tespitler neticesinde 161 göstericinin rejim güçleri tarafından öldürüldüğünü duyurmuştu. Af Örgütü, sayının daha da yüksek olmasından endişe ettiklerini de belirtmişti.